Senát podpořil prodloužení zahraničních misí českých vojáků

Senátoři podle očekávání podpořili nový mandát pro české vojáky v zahraničních misích. Pro předlohu, upravenou podle požadavků opoziční ČSSD, zvedlo ruku 49 senátorů, z toho 6 za ČSSD. Horní komora parlamentu tak schválila vyslání vojáků ústavní většinou. O mandátu našich vojenských zahraničních misí nyní rozhodnou poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Někteří opoziční sociální demokraté při projednávání misí v Senátu kritizovali vládu za to, že s nimi podobu misí nekonzultovala dříve.

"Já hlavně čekám, že to nebude neustálý boj koalice s opozicí, že v takto důležitých strategických věcech se najde nějaká společná řeč. A co se týče mise v Afghánistánu, která jediné byla kontroverzní, tak je potřeba se hluboce zamyslet, jaký je tam další účel pobytu našich vojsk," řekl po hlasování šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

S výhradami ČSSD souhlasí i nezávislý senátor zvolený za zelené Jaromír Štětina. Podle něj ale vláda musí být u podobných témat ve styku opozicí opatrná: "Jestliže předseda opoziční strany, myslím tím pana Paroubka, dokáže vydírat vládní koalici, hrát hru, kde zdraví a životy vojáků činí politickým kšeftem - mám na mysli tu výměnu za poplatky, tak by měla být vláda opatrná."

Ministryně obrany Vlasta Parkanová výsledek schvalování v Senátu ocenila, konečné slovo ale podle ní bude mít Poslanecká sněmovna:

"Já myslím, že na této zprávě není nic, co by mimořádně měnilo stávající situaci. Protože Senát byl vstřícný a s porozuměním schválil už tu první, náročnější verzi. Čili v tuto chvílí zůstává faktem, že pro nás je důležité, jakým způsobem se k tomu postaví Poslanecká sněmovna."

Poslanci se budou návrhem zabývat na schůzi, která začne příští týden. V prosinci sněmovna původní verzi zamítla. Ministerstvo obrany poté dokument přepracovalo a plánované počty vojáků snížilo. V Afghánistánu by mělo celkem fungovat v misi ISAF maximálně 480 vojáků a v akci Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil.

Pokud ani nový návrh poslanci neschválí, budou se muset čeští vojáci stáhnout. Zatím mohou zůstat v zahraničí na základě vládního rozhodnutí do konce února.

Přečtěte si předcházející informace:
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků
Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády
Vláda o týden odložila jednání o vojenských zahraničních misích
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Topolánek se omluvil Paroubkovi za výroky o misích, Paroubek omluvu vítá
Už v lednu by se sněmovna mohla vrátit k zahraničním vojenským misím
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Veronika Malá, Václava Marešová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme