Senát podpořil sloučení vojenských tajných služeb

Senátoři podpořili vznik jedné armádní tajné služby, která bude podléhat parlamentní kontrole. Se zákonem, který sjednotí kontrarozvědku a rozvědku v jednotné Vojenské zpravodajství, musí souhlasit ještě prezident. Novinkou bude mimo jiné to, že vznikem jednotné služby se pod kontrolu poslanců dostane i vojenská rozvědka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladštejnský palác

Vladštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Tu dosud poslanci kontrolovat nemohou. Podle poslance za ODS Tomáše Kladívka, který v Senátu novelu obhajoval, jde o významný počin. "Prvně se veřejnost prostřednictvím Poslanecké sněmovny dostává ke kontrole jedné části zpravodajských rozvědných služeb, což nikdy v historii Československé republiky po roce 1989 a poté České republiky nebylo. Je to jeden z významných zákonů v této oblasti," řekl Kladívko.

Podle přijaté novely by jednotné Vojenské zpravodajství kontrolovala zvláštní sedmičlenná poslanecká komise. Šéfa služby by jmenoval ministr obrany se souhlasem vlády. Nejprve by ale kandidaturu projednal sněmovní branný výbor.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme