Senát podpořil snahu ČSSD o zrušení kritizovaných sKaret

Do druhého čtení prošel v Senátu návrh na zrušení sKaret. Předloha teď bude směřovat do senátních výborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bankomat | Foto: Eva Odstrčilová

Pod návrhem na zrušení karet jsou podepsaní všichni levicoví senátoři. Ve sněmovně ale šanci na úspěch zřejmě mít nemusí.

Podle místopředsedy Senátu sociálního demokrata Zdeňka Škromacha by ale mohl návrh uspět i v dolní komoře parlamentu:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sKartách diskutovali poslankyně ODS Lenka Kohoutová a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach

„Je to stanovisko Senátu. Jestli sněmovna najde stejnou opozici nebo ne, uvidíme. Například, pokud šlo příspěvek a doplatek na bydlení, sněmovna nakonec změnila svůj názor a podpořila stanovisko Senátu. Chceme hlavně vyvolat diskuzi vůbec o principu sKaret. Není to nic proti bezhotovostním platbám. Ten problém ale je, že tak, jak je to postavené, je to postavené špatně,“ domnívá se Škromach.

Návrh se dnes v Senátu projednával v prvním čtení a kritika projektu ministerstva práce a sociálních věcí byla zdrcující.

Otazníky kolem platnosti smlouvy s bankou

Kritika zazněla i na adresu samotné smlouvy s Českou spořitelnou, která má systém sKaret provozovat. Například bývalá ústavní soudkyně, senátorka zvolená za Stranu zelených Eliška Wagnerová je přesvědčena, že je smlouva neplatná.

Budoucnost sKarty je zatím nejistá. Výplaty příspěvků by se ale měly usnadnit

Číst článek

„A je neplatná z toho důvodu, že byla uzavřena bez toho, že by stát měl zákonný podklad k tomu, aby vyvedl veřejné peníze, které slouží k výplatě dávek, na soukromý subjekt, který má tyto peníze předávat dál.“

Návrh na úplné zrušení sKaret je podle místopředsedy TOP 09 a bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka prvoplánová bojová politická hra, ve které se používají neoprávněné argumenty. Například že jsou drahé:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sKartách mluvil v pořadu Stalo se dnes bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„Nám se skutečně podařilo vyjednat ojedinělé podmínky v porovnání s jinými státy. Český stát neplatí za vyplácení dávek žádné poplatky. Všude jinde v zahraničí se podařily snížit náklady státu elektronizací, nám se podařilo vyjednat smlouvu takovou, že ty poplatky jsou nulové.“

Zadávací podmínky tendru i průběh výběrové řízení byl podle Drábka pod veřejnou kontrolou – byl vystaven na webových stránkách a přezkoumával je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Jen teď si prostě někdo chce hledat cíl na svoji střelbu, no tak je jednoduché zacílit a vystřelit bez toho, aby se používaly platné argumenty,“ myslí si Drábek.

Podle něj by zrušení samotné elektronizace sociálních karet bylo krokem zpět. „Samozřejmě o technickém provedení se dá vždycky diskutovat a postupovat kupředu,“ dodává Drábek.

Desítky tisíc karet čekají na předání

Úřady práce zatím předaly zhruba 155 tisíc sKaret, z toho 2281 má sloužit zároveň jako průkaz osoby se zdravotním postižením. Dalších 65 tisíc karet už je vyrobených a čeká na předání.

Devadesát procent držitelů sociálních karet je vlastně nepoužívá - dávky si stále nechávají posílat přímo na svůj účet v bance a sKarty nepoužívají ani pro výběr z bankomatu, ani pro platby v obchodech.

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Oficiálním cílem projektu je ušetřit peníze za složenky, poštovné a za další věci související s výplatou dávek a také omezit zneužívání dávek.

Senátní návrh na zrušení karet nepodpoří ve sněmovně poslankyně za ODS Lenka Kohoutová. „Karta je především průkaz, který se jmenuje karta sociálních systémů. A má i funkci navíc, že pokud člověk chce, může ji používat i jako kartu platební. V zákoně máme jasně stanovenou svobodu volby výplat dávek.“

„Karta musí zůstat pouze jakýmsi průkazem, výběr dávky, kterou mám přiznanou ze sociálního balíku, musí být jasně dobrovolný. Nechceme zavádět jakoukoli výplatu důchodů a podobně, ale chceme rozšířit kontext možností, jakým způsobem dávky vybírat.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Jan Richter, Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme