Senát podpořil zvýšení příspěvku za mandát na 900.000 korun

Senátoři si přejí, aby politické strany dostávaly od státu příspěvek za mandát ve výši 900 tisíc korun. Většinově totiž podpořili zákon, ve kterém poslanci navzdory rozhodnutí Ústavního soudu o snížení příspěvku za mandát na půl miliónu korun částku zvýšili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoaličním zákonodárcům nevyšla jejich snaha omezit platnost normy pouze na letošní rok. Pro schválení příspěvku za mandát hlasovali nejen členové klubu ODS a většina sociálních demokratů, ale i šest čtyřkoaličních senátorů včetně předsedy lidovců v horní komoře parlamentu Jiřího Šenkýře.

Jiří Šenkýř připomněl ČRo 1 - Radiožurnálu, že Ústavní soud při rušení tohoto způsobu financování politických stran nezadal přechodné období. Bylo třeba jednat rychle, protože každá politická strana má své zaměstnance a Šenkýř si nedovede představit, že by tito lidé nedostali výplatu.

Senátoři souhlasí se zpřísněním trestů za znásilnění. Novela trestního zákona, která získala v Senátu širokou politickou podporu, umožňuje nově i postih pachatele znásilnění bez rozdílu pohlaví oběti. Novela trestního zákona rozlišuje výši postihu pachatele podle věku jeho oběti a to nejen u vynucené soulože, ale i u vynuceného orálního či análního sexu, stejně jako u hlazení a masáže těla s použitím vibrátorů a jiných přístrojů.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme