Senát posílá naše průzkumníky do Afghánistánu

Senátoři na uzavřeném zasedání podpořili vyslání posíleného kontingentu našich speciálních sil do Afghánistánu. Sněmovna tuto misi posvětila už ve středu, horní komora ale ještě čekala na to, až Rada bezpečnosti OSN schválí mandát k afghánské operaci. Ta už v noci překonala největší spory a shodla se na tom, že půjde o šestiměsíční donucovací misi - což znamená, že by vojáci mohli použít sílu i v jiném případě než v sebeobraně, pokud to bude nezbytné. Senát proto nečekal na závěrečné hlasování a vyslání našich specialistů odsouhlasil už před polednem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Senátoři ale svůj souhlas podmínili tím, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN bude skutečně přijata. Podle předsedy branně-bezpečnostního výboru Michaela Žantovského tomu vše nasvědčuje. "V tomto případě víme, že všech pět stálých členů RB OSN podpořilo tento návrh, že ho společně předložily Velká Británie a Francie, takže je velmi důvodné se domnívat, že by tato rezoluce měla být přijata. Rozhodně je v této chvíli prakticky jisté, že ji žádný stálý člen nebude vetovat".

Senát i Poslanecká sněmovna už včera souhlasily i s vysláním protichemické jednotky a polní nemocnice - ty by měly působit v Kuvajtu. Do operace proti terorismu by tak celkem mělo být nasazeno přibližně 400 českých vojáků, přímo do Afghánistánu by mělo odjet až 200 elitních průzkumníků z Prostějova. V Kábulu budou zřejmě střežit budovy v rámci mírové mise pod vedením Britů, na cestu by se mohli vydat ještě koncem tohoto měsíce. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského přesný termín odjezdu stanoví britské velení.

Jak Českému rozhlasu potvrdil Michael Žantovský, afghánská mise byla schválena jako maximálně čtyřměsíční. "To je v usnesení Senátu i ve vládním návrhu jasně vymezeno, doba toho mandátu je čtyři měsíce". V případě, že bude operace delší, musí se česká vláda znovu obrátit na parlament se žádostí o nový souhlas.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme