‚Horník zdraví Vystrčil.‘ Češky si mohou rozhodnout o příjmení v mužském tvaru, schválil Senát

Všechny Češky si budou moci nechat úředně zapsat své příjmení v mužském tvaru. Senát to ve čtvrtek schválil v úpravě zákona o matrikách, která je součástí souboru novel souvisejících s novým zákonem o občanských průkazech. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soubor novel k novému zákonu o občanských průkazech obsahuje změny dvou desítek právních předpisů, mimo jiné zákona o cestovních dokladech. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová mají nyní jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost. Sněmovna na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušila.

Kritici návrhu označovali změnu za přílepek. Senátor Michael Canov (SLK) uvedl, že návrh je genderově nevyvážený, neboť mužům nedovoluje zvolit si příjmení v ženské podobě. Nemůže se tak stát, že by v čele Senátu byl „Miloš Vystrčilová“, což je podle senátora „zjevně nespravedlivé“.

Sněmovna bude jednat o možnosti žen zvolit si nepřechýlené příjmení. Výbor to podpořil, vláda ne

Číst článek

Místopředseda Senátu a učitel češtiny Jiří Růžička z klubu starostů poukázal na to, že příjmení v ženském tvaru mají svou informační hodnotu. Zatímco z věty „Horníková zdraví Vystrčilovou“ je zřejmé, kdo se zdraví, z věty „Horník zdraví Vystrčil“ už to zřejmé nebude, uvedl Růžička.

Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na českém území to učinit nemůže.

Soubor novel k novému zákonu o občanských průkazech obsahuje změny dvou desítek právních předpisů, mimo jiné zákona o cestovních dokladech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme