Senát přijal balíček sociálních úsporných opatření

Horní komora parlamentu schválila balíček úsporných opatření v sociální oblasti. Návrh omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených, mění vyplácení rodičovského příspěvku a jeho součástí je také změna v odměňování státních zaměstnanců, kvůli které odbory vyhlásily na 8. prosince stávku. Horní komora se sešla ještě ve svém předvolebním složení. Vládní strany tak měly většinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Schůze senátu začala se zpožděním, protože asi dvě desítky protestujících z iniciativy ProAlt nechtěly senátory pustit do budovy. Podle jedné z organizátorem akce Terezy Stöckelové, jim vadilo, že změny Senát projednává právě ještě ve starém složení:

„My se snažíme upozornit na to, že jak forma, tak obsah jsou vysoce problematické. Podle nás poškozují společnost a neodpovídají demokratickým procedurám, protože složení Senátu nevyjadřuje aktuální politickou vůli občanů.“

V diskuzi, která hlasování předcházela, nešetřili senátoři ČSSD kritikou. Podle nich omezení porodného jen pro nejchudší nebo omezení vyplácení rodičovského příspěvku zhorší finanční situaci rodin.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek naopak argumentoval tím, že u nás je sociální systém velmi štědrý a například rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte je světovou raritou.

Úspory v sociální oblasti mají státní pokladně ušetřit 23 miliard korun. V projednávání dalších úsporných bodů budou senátoři pokračovat v průběhu odpoledne.

Přijatý návrh nyní posoudí prezident.

Senát schválii i snížení státní podpory stavebního spoření

Senátoři ve zkráceném jednání také schválili novelu, která snižuje státní podporu stavebního spoření. Předloha státu přinese příští rok zhruba šest miliard korun.

Jak tvrdí senátor ODS Jaroslav Kubera, státní pokladna nyní na vyplácení stavebního spoření nemá peníze. „To jsou příspěvky státu a jsou to příspěvky od ostatních. Jsme v situaci, kdy už se příspěvek platí z dluhopisů, protože stát žádné peníze na tuto podporu nemá. Aby ji mohl vyplácet, musí se víc a víc zadlužovat. Anebo volit druhou cestu – lidem dá příspěvek na stavební spoření a pak jim zvýší daně. Divím se, že si to někdo neumí spočítat, tam žádná jiná cesta není, stát jiné peníze nemá,“ říká senátor.


Sociálnědemokratičtí senátoři novele vyčítali hlavně zpětnou působnost. ČSSD už ohlásila, že podá ústavní stížnost. Podle ministerstva financí ale předloha je v souladu se zákonem a teď i ona míří k podpisu prezidentovi

Milan Kopp, Václava Marešová, Šárka Slezáková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme