Senát pro zpřístupnění svazků StB

Senát dnes na návrh ODS schválil vlastní zákonnou iniciativu, podle níž mají být odtajněny v podstatě všechny svazky bývalé Státní bezpečnosti. Návrh zákona nyní bude posuzovat Poslanecká sněmovna. Ze 73 přítomných hlasovalo pro 57, proti byli čtyři, 12 se hlasování zdrželo. Návrh počítá s odtajněním prakticky celého archivu StB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina zákonodárců napříč politickým spektrem byla pro zpřístupnění materiálů komunistické bezpečnosti, někteří však mají obavy z technického řešení normy. Mezi ty však nepatřil nezařazený čtyřkoaliční senátor Eduard Outrata. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, je pro maximálně možné zveřejnění těchto materiálů. Eduard Outrata také zdůraznil, že nejde jen o spravedlnost, ale také o to, aby už neexistovaly masivní tajné seznamy, které je možné použít k vydírání. Podle něho není možné, aby k nim mělo přístup jen několik vyvolených "archandělů".

Senátoři vrátili sněmovně novelu o účetnictví. Zvýšení maximální hranice pro odškodnění klientů zkrachovalých bank se zákonodárcům příliš nelíbilo, přesto novelu bankovního zákona nakonec horní komora parlamentu schválila. Jednání senátorů o bankách přihlížela i skupina střdatelů zkrachovalých kampeliček. Těch se totiž zvýšené odškodnění podle novely netýká. Proto právě oni vyvíjeli na senátory tlak, aby se také jejich odškodnění zvýšilo. Na plénu senátu to zmínil například předseda klubu ODS Mirek Topolánek: Nikdy jsme neměl nic poslečného s kampeličkami, přesto jsem se dočkal vyhrožování z rozčtvrcení dcer, zabití syna. Podal jsme i trestní oznámení. Některé dopisy, které dostávám, mají podobný charakter, jsou výhrůžné: "Co tam sedíte vy zbyteční lidé. poslanci senátoři. Co to vlastně pro nás děláte? Neděláte nic. Máte vysoké platy." Střadatelé napříště mohou počítat s odškodněním až do výše necelého miliónu korun v případě, že jejich peněžní ústav zkrachuje. Nedoškodnění klienti Pragobanky, Moraviabanky a Univerzal banky pak budou, pokud zákon podepíše prezident republiky, odškodněni až do výše 4 miliónů korun.

S rychlým vyřizováním stížností na úřadech se asi hned tak nesetkáme. Senát totiž zamítl návrh zákona, který by to měl řešit. Řada senátorů normu za některá problematická místa ostře kritizovala. Některé z nich rozladila také skutečnost, že návrh do Senátu nepřišel představit a obhajovat nikdo z jeho předkladatelů. Norma se teď vrátí zpátky poslancům, kteří ještě mohou verdikt Senátu zvrátit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme