Senát projedná kontroverzní novelu loterijního zákona

Zákony o loteriích, veřejných službách i daních z příjmu by dnes na své schůzi měli projednat senátoři. Pokud některý ze zákonů vrátí poslancům, norma může takzvaně spadnout pod stůl. Pokud by je nestačila projednat současná sněmovna, noví poslanci se už jimi zabývat nesmí. To se může stát u zákona o dani z příjmu. Ten se nelíbí senátorům ČSSD kvůli poslaneckému přílepku, který mění organizaci finančních úřadů. Výhrady k němu má i ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automat

Hrací automat | Foto: Corbis

Zákon o daních z příjmu, který dnes projedná senát, by se mohl vrátit do sněmovny. Daňové zákony, které pozměňují kompetence České národní banky ve prospěch ministerstva financí se nelíbí ODS, poslanecký přílepek, který mění strukturu finančních orgánů zase senátorům ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem přijímání loterijního zákona okomentoval předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová.

„Bylo to bez konzultace s vládou, bylo to dáno jako pozměňovací návrh ve druhém čtení v poslanecké sněmovně, kdy například pravomocí finančního generálního ředitele by také mělo být jmenování ředitelů finančních úřadů. A já si myslím, že tady je opět potlačena role vlády, když struktura jakýchkoliv orgánů je vždy zřizována formou vládního návrhu zákona a ne formou pozměňovacího návrhu ve druhém čtení,“ říká místopředsedkyně senátního klubu sociálních demokratů Jiřina Rippelová.

Větší pravomoci obcím

Senát by dnes měl také rozhodnout o levicové novele loterijního zákona. Ta především zvyšuje kompetence obcí při regulaci hazardu na jejich území. Norma z dílny ČSSD a komunistů například umožní obcím stát se účastníky povolovacího řízení nebo zkracuje platnost vydaných licencí z deseti let na tři roky. Zatímco starostové novelu vítají, proti se postavily sázkové firmy.

Úplnou podporu nebude mít norma ani u všech členů senátního klubu TOP 09 a Starostové. Hlasovat pro je ale připravená šéfka klubu Soňa Paukrtová:

„Já v tom vidím především posílení role obcí z hlediska loterijního zákona. Já jako dlouholetá členka zastupitelstva vím, s jakými problémy se města potýkají. My jsme tady v roce 2006 předkládali senátní novelu zákona, od té doby se žádná právní úprava nepřijela, přestože je nezbytně nutné ji přijmout. Toto je v podstatě dílčí krok, který posiluje roli obcí, a proto si myslím, že stojí za to zákon schválit.“

Norma s dílny ČSSD a komunistů by měla mít v senátu podporu i lidovců. A to přesto, jak připomněl senátor za KDU-ČSL Rostislav Slavotínek, že sněmovna odmítla zákon, kterým chtěla řešit problematiku hazardu jeho strana:

Výherní automaty

„Náš předseda Cyril Svoboda předložil komplexní návrh o hazardu do poslanecké sněmovny zhruba před měsícem, který neprošel, ač problematiku řešil komplexně. Protože návrh neprošel, naši poslanci hlasovali pro verzi předloženou ČSSD, která alespoň částečně napravuje ten nedobrý stav, který v regulaci hazardu je. My se domníváme, že to není dokonalá norma, ale přesto to je jakýsi krok k zlepšení situace a myslím si, že naši kolegové v senátu to podpoří.“

Miliardové arbitráže

Sázkové firmy hrozí, že pokud zákon projde, budou po státu požadovat náhradu za ušlý zisk a převedou své podnikání za hranice. Mluví také o možné korupci.

„Můžu říci, že jsme měli jednání, které bylo velmi emotivní, a že tam ta možnost reálně padla a někteří generální ředitelé o tom reálně uvažují. Není to ve fázi deklarací nebo PR výkřiků. Opravdu se o tom na jednání reálně uvažovalo,“ popsal postoj sázkových firem Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek.

Předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha to označil za vydírání: „Klub sociální demokracie novelu loterijního zákona podpoří. Jsem rád, že se tak tisíce obcí dočkají možnosti omezit hazard na svém území. Považuji hrozby loterijních společností za směšné vydírání senátorů. Předpokládám, že i ti, kteří tuto normu nechtějí podpořit, ji pod dojmem tohoto vydírání podpoří.“

Divadla na suchu?

Zákon ale kritizují i některé kulturní a zdravotnické příspěvkové organizace, protože jim nedovoluje žádat o příspěvek ze sázení a hazardních her. Chybějící peníze v řádech milionů korun pak budou chtít po státu.

Například Národní divadlo Praha by tak podle svého ředitele Ondřeje Černého od tohoto července přišlo až o sedm milionů korun, s kterými už v letošní sezoně počítá. Podobně postižené je také Národní divadlo Brno nebo Národní galerie Praha.

Podle předsedy senátního klubu ODS Tomáše Julínka je návrh ze série předvolebních zákonů ušitých horkou jehlou. Regulaci hazardu by měla řešit už připravená vládní novela. Na návrhu z dílny ČSSD a komunistů Julínkovi vadí například právě omezení sponzoringu uměleckým tělesům, příspěvkovým organizacím a sportu. Zákon má ale podle něho další chyby.

„To, co je pro senátory nejpodstatnější, je to, že ten zákon má legislativní vady, chyby, možnosti zrušení evropskou komisí. Takhle se zákony přijímat nedají,“ uvádí Julínek.

Michaela Vetešková, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová, Ondřej Suchan, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme