Senát projedná návrh ČSSD na snížení DPH, ODS bude nejspíš proti

Sociálně demokratičtí senátoři se budou snažit snížit spodní sazbu daně z přidané hodnoty ze 14 na loňských deset procent. Vláda přitom včera navrhla zvýšit obě sazby o procento, na 21 a 15 procent v rámci balíku úsporných opatření, která mají v příštích dvou letech udržet schodech rozpočtu pod třemi procenty HDP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle ČSSD by se měla nižší sazba DPH vztahovat nejen na knihy, ale také na pomůcky a služby pro postižené. Sociálnědemokratický senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek věří, že jeho návrh se podaří prosadit.

„Protože napříč politickým spektrem to bylo přijímáno, že je to návrh potřebný. A v době, kdy chceme být kulturním národem, kdy klesá čtenářská gramotnost, si nedovedu představit, že se bude zvyšovat DPH na knihy. A i na učebnice, to bylo také jedním z důvodů, proč jsem to předkládal,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu sociální demokracie na snížení sazby DPH na některé položky mluvil na Radiožurnálu ředitel legislativního odboru Národní rady osob se zdravotním postiženým Jan Hutař

U senátorů za vládní ODS s návrhem ale sociální demokraté nejspíš neuspějí. Podle předsedy jejich klubu Richarda Svobody by si totiž nižší sazbu zasloužily i další komodity včetně léků.

„Podle svých preferencí by každý z nás vyjmenoval i další. Osobně nejsem zastáncem různých hladin DPH. Domnívám se, že to přináší komplikace při jejich výběru a domnívám se, že stát má subtilnější nástroje pro to, aby preferoval tu či onu komoditu,“ vysvětlil.

„Tento argument vůbec nebere v úvahu, jaké má dopady sociální reforma na postižené lidi. Například na úplná rodina s dítětem se zdravotním postižením přišla skoro o 3000 korun na sociálním příplatku, přichází o více než 4600 korun na rodičovském příspěvku, který jim dřív náležel do sedmi let věku dítěte a nyní jim byl odebrán. Zúžil se sortiment pomůcek pro postižené, které jsou dostupné. Bylo jich 19, nyní jich je šest. Z toho dvě se týkají úpravy bytu,“ říká ředitel legislativního odboru Národní rady osob se zdravotním postiženým Jan Hutař.

Mezi sociálně citlivé položky patři podle Hutaře například některé potraviny pro dietní účely, specifické typy služeb, které se zdražují, potřeby související se vzděláním, například učebnice.

„V České republice žije zhruba milion osob se zdravotním postižením, pokud nepočítáme lidi, kteří mají například dysgrafii, dyskalkulii,“ podotýká Hutař.

Martin Drtina, Alžběta Havlová, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme