Senát projedná vládní návrh na regulaci anonymních akcií. ČSSD chce předlohu zpřísnit

Senátoři dnes budou hlasovat o regulaci anonymních akcií. Pokud změnu schválí, vlastníci anonymních akcií je budou muset buď uložit v listinné podobě u bank, nebo zapsat do centrálního depozitáře. Tam by se k informacím o majitelích firem měli dostat policisté, žalobci nebo zadavatelé veřejných zakázek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

S doplňující změnou ovšem přišli senátoři za ČSSD. Chtějí, aby se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet jen společnosti s transparentní vlastnickou strukturou.

Svými vlastníky se v České republice nechce chlubit více než polovina akciových společností.

Jen Lesy České republiky zadaly firmám s neznámými vlastníky v posledních čtyřech letech zakázky za čtyři miliardy korun, ředitelství silnic a dálnic za tři miliardy. Obchodování s takovými firmami vyhovovalo i Pražskému dopravnímu podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová shrnuje informace o vládním návrhu na regulaci anonymních akcií

Teď by tedy mělo dojít k regulaci anonymních akcií. Podle ministra spravedlnosti za ODS Pavla Blažka ale není projednávaný zákon žádná novinka. Anonymní akcie už řeší norma o soukromých korporacích.

„Tahle sněmovna již dávno schválila zákon o těchto korporacích, který nepočítá vůbec s anonymními akciemi. To znamená hrát si na to, že vytváříme a schvalujeme něco úplně diametrálně nového, je hra, která neodpovídá skutečnosti,“ vysvětlil.

ČSSD chce další zpřísnění

I přesto je vládní verze regulace anonymních akcií pro opozici málo tvrdá. „Jsme přesvědčeni, že pro případy, kdy podnikatelé a tyto akciové společnosti získávají dotace či zakázky od státu, od veřejných institucí, by měla být povinností přísnější verze, tedy registrace. A nebylo by do budoucna možné, aby tyto akcie ,imobilizovaly‘ u konkrétních bank,“ přiblížil šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc.

„Určitě je ten zákon potřeba a jistě se všichni shodneme, že anonymní akcie zejména ve směru k veřejným zakázkám jsou dlouhodobé riziko a je potřeba to zprůhlednit,“ potvrdil předseda senátu Milan Štěch z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

V odpoledním Radiožurnálu projednávaný návrh komentovali Jan Chvojka, člen poslaneckého ústavně-právního výboru za ČSSD, a předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.

Sociální demokraté věří, že se podaří nalézt podporu napříč politickým spektrem a že Senát vládní normu přitvrdí.

„My jsme toho názoru, že by měl existovat maximálně jeden způsob, a tím je to 'zaknihování', kdy každý má možnost najít majitele akciové společnosti. U druhé možnosti, imobilizaci u bank, je to o hodně složitější,“ vysvětlil Jan Chvojka, člen poslaneckého ústavněprávního výboru za ČSSD.

O zpřísnění se bude senátní výbor pro veřejnou správu, který dnes přijde s návrhem, aby se o veřejné zakázky mohly ucházet jen společnosti s průhlednou vlastnickou strukturou.

ODS v tom nevidí smysl

Jaroslav Kubera ze senátorského klubu ODS upozorňuje na to, že kontrolovat vlastníky akcií nebude moci kdokoli, ale jen orgány činné v trestním řízení.

Ve zpřísnění podmínek, co se týče veřejných zakázek, nevidí smysl. „Když uděláte podle zákona o veřejných zakázkách zakázku a někdo ji vyhraje naprosto čistě, tak je vám celkem jedno, kdo je vlastníkem té firmy,“ řekl Kubera.

Pro zadavatele zakázky se navíc podle něj i v případě, že zjistí majitele akcií vítězné firmy, nic nezmění. Zákon o veřejných zakázkách neumožňuje zrušit zakázku stejně, jako odvolat firmu v průběhu plnění zakázky v případě, že se změní majitel jejích akcií.

„Prostě je to jedna velká bublina, která se dostala do koaliční smlouvy, je velmi populární, ale její praktický význam je téměř nulový,“ dodal Kubera.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, krw, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme