Senát prozatím zhatil naděje strany LIDEM na sněmovní klub

Strana LIDEM si zatím nebude moci založit poslanecký klub i s příspěvky na jeho činnost. Novelu jednacího řádu, která to má umožnit, dnes zamítl Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

Senátoři navrhli změny jednacího řádu pro obě komory parlamentu. Poslanci ale ze sněmovní verze vyškrtli body, které by zpřísnily schvalování zákonů. Seškrtanou novelu Senát, jak potvrdil Jaroslav Kubera z ODS, odmítl podpořit. Oba tisky podle Kubery spolu souvisí.

„Jejich cílem bylo zamezit tomu, aby jednotliví poslanci bez jakékoli přípravy a připomínkování prosazovali takzvané přílepky, které přinášejí často hodně problémů, viz elektrovoltaika. A sněmovna se zachovala tak, že senátní návrh, kterým si sám Senát zpřísňuje podmínky, nechala beze změny a ještě si z toho dělal zásluhu a návrh, který se týkal sněmovny, použila pouze jako nosič. Vyškrtala z něj všechny body, které do něj dal Senát, a dala si tam věci, které potřebovala ona - šestičlenný klub pro LIDEM, omezení opozice a další,“ uvedl Kubera.

Pro zamítnutí normy dnes hlasovalo 50 z 53 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Kontroverzní předloha, která rovněž omezuje možnost obstrukcí, tak míří zpět k posouzení poslancům. Pokud senátní veto přehlasují, novela zřejmě narazí i u nového prezidenta Miloše Zemana. Už dříve totiž ohlásil, že ji poslancům rovněž vrátí.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme