Rada České televize má šest nových členů. Uspěl nakladatel Padevět nebo novinářka Procházková

Senát obsadil všech šest míst v Radě České televize, které mu přepustila Sněmovna. V prvním kole tajných voleb dnes vybral ze 46 kandidátů publicistu Jefima Fištejna, rozhlasovou moderátorku Ivanu Chmel Denčevovou a šéfredaktorku magazínu EDUzín a bývalou editorku Portálu ČT24 Barboru Procházkovou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zahajuje schůzi

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zahajuje schůzi | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve druhém kole k nim ze šestice finalistů přidal spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta, analytika a bývalého místopředsedu Rady Českého rozhlasu Ivana Tesaře a Davida Brabce, kterého nominovala Asociace producentů v audiovizi.

Nejvíce hlasů v prvním kole získala Chmel Denčevová, a to 45 ze 78. Procházkovou volilo 43 a Fištejna 42 senátorů. V druhém kole si nejlépe vedl Tesař se ziskem 47 ze 74 hlasů. Padevět dostal 45 hlasů a Brabec 42 hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jan Tecl (ODS).

Rodičovský příspěvek se má zvýšit na 350 tisíc korun, schválil Senát. Novelu ještě musí podepsat prezident

Číst článek

V poli poražených zůstali mimo jiné někdejší ministr kultury a bývalý šéf ČT Jiří Balvín, bývalí předsedové rady Jan Mrzena a Jiří Baumruk, televizní a filmový producent Čestmír Kopecký, scenárista a režisér Vlastimil Venclík nebo televizní odborář Antonín Dekoj. Do rady se nevrátí ani olympionik Martin Doktor.

Dostatek hlasů nezískali ani bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Bezouška, bývalý vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil, bývalý disident, diplomat a senátor Michael Žantovský, někdejší šéf Českého rozhlasu Richard Medek nebo filmová producentka Eliška Kaplický Fuchsová.

Senát vybírá podle nedávné novely šest z 18 členů Rady České televize, zbývajících 12 členů rady bude nadále volit Sněmovna, která dříve sama obsazovala rady všech veřejnoprávních médií. Také v devítičlenné Radě Českého rozhlasu bude Senát do budoucna nově obsazovat třetinu míst, přičemž zbývajících šest členů bude nadále vybírat dolní parlamentní komora.

Rady veřejnoprávní televize a rozhlasu představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.

Vyhlášení výsledků volby první den druhé listopadové schůze Senátu skončil. Členové horní parlamentní komory se k pokračování sejdou tento čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme