Senát rozdával medaile: ocenění si odnesla třeba onkoložka Abrahámová či válečný hrdina Švarc

Stříbrné pamětní medaile senátu dostalo v předvečer Dne české státnosti - státního svátku svatého Václava - šestnáct oceněných. V horní komoře Parlamentu jim je předal její předseda Milan Štěch z ČSSD. Senát tak pošesté ocenil úspěšné vědce, umělce, sportovce nebo statečné vojáky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Onkoložka Jitka Abrahámová nebo hrdina z druhé světové války četař Josef Švarc a další. Osobnosti, které v předvečer Dne české státnosti dostaly od předsedy senátu stříbrnou pamětní medaili.

Onkoložka Jitka Abrahámová nebo hrdina z druhé světové války četař Josef Švarc a další. Osobnosti, které v předvečer Dne české státnosti dostaly od předsedy senátu stříbrnou pamětní medaili. | Foto: reprofoto: Senát Parlamentu České republiky | Zdroj: Senát Parlamentu České republiky

Medaili dostala třeba profesorka a onkoložka Jitka Abrahámová. Před patnácti lety například založila onkologické pracoviště v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Od té doby ho vede.

A za úspěchy v lékařství ocenil Senát také mezinárodně uznávaného dermatologa profesora Petra Arenbergra. Přednostu Dermatovenerologické kliniky Třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V Česku také rozjel známou preventivní akci Stan proti melanomu. Lidé ho znají i jako člověka, který neváhá přibližovat odbornou práci laikům.

Stuka sestřelená Spitfirem bez paliva? Letecké souboje kazí jinak výborný Nolanův film Dunkerk

Číst článek

Medaili dostal také válečný hrdina četař Josef Švarc. Vstoupil do americké armády a podstoupil výcvik ve skotském Edinburghu. S nově vytvořenou československou vojenskou jednotkou bojoval o Dunkerk. Když se vrátil po válce do Čech, jako člověka ze západního odboje ho pronásledovala a surově vyslýchala Státní bezpečnost.

Mezi dalšími oceněnými byla třeba bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích Květa Jeriová-Pecková, trojnásobná olympijská medailistka z osmdesátých let. Medaili dostal v senátu také Jan Havelka - za zásluhy o vzkříšení Klubu českých turistů. Teď je jeho čestným předsedou.

Podle předsedy senátu Milana Štěcha z ČSSD medaile dostávají osobnosti, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti Česka v zahraničí. Ceremoniál ale nemá konkurovat státním vyznamenáním v říjnu. V minulosti senát ocenil třeba zakladatel Nadace Charty 77 Františka Janoucha, filozofa Erazima Koháka, lyžařku Šárku Strachovou nebo hendikepovaného cyklistu Jiřího Ježka.

Seznam oceněných osobností

Květa Jeriová-Pecková - olympionička
Petr Čornej – historik
Josef Jařab – amerikanista
Petr Arenberger - dermatovenerolog
Jan Havelka - dlouholetý předseda Klubu českých turistů
Jitka Abrahámová – onkoložka
Josef Dvořák – chirurg
Jiří Forejt – genetik
Vladislav Třeška – transplantolog
Zdeněk Kolářský - sochař a medailér
Vlastimil Dvořák - sklář
Jan Rybář - tajně vysvěcený kněz a jezuita
František Synek - bývalý partyzán a logoped, který léta vedl Sdružení pro pomoc mentálně postiženým
Josef Švarc - válečný veterán, který bojoval za druhé světové války na západní frontě, zažil vylodění spojenců v Normandii a po návratu byl komunistickou tajnou policií pronásledován
Antonín Machala – podnikatel, jehož firma je předním evropským výrobcem zařízení pomáhajícím lidem s omezenou hybností
Jan Procházka – vynálezce, který je ředitelem firmy specializující se na vývoj revoluční lithiové baterie

Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme