Senát rozhodne o novém ústavním soudci, projedná i Velký pátek

Senátoři dnes budou jednat o tom, jestli bude novým ústavním soudcem Josef Fiala z brněnské právnické fakulty. Fialu nominoval prezident Miloš Zeman, v Senátu má návrh širokou podporu. Fiala učí na Masarykově univerzitě, je členem legislativní rady vlády a v minulosti byl i asistentem několika ústavních soudců. Senátoři budou také rozhodovat o tom, jestli se mezi státní svátky nově zařadí i Velký pátek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

U Ústavního soudu by měl Josef Fiala nahradit Vladimíra Kůrku, kterému skončí desetiletý mandát 15. prosince.

Pokud Fiala v tajné volbě uspěje, bude patnáctičlenný tým ústavních soudců na dlouhou dobu kompletní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři budou rozhodovat o tom, jestli se Josef Fiala stane dalším ústavním soudcem, ale také, zda bude Velký pátek novým státním svátkem. Více Jana Čermáková

„Pro každého právníka je to určitě vyvrcholení jeho profesní kariéry a platí to i pro mě,“ řekl Fiala České televizi po jednání senátního ústavně-právního výboru.

Minulý týden výbor jeho nominaci jednomyslně podpořil. Také podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD je Fiala vhodný kandidát.

„Jeho dosavadní praxe by měla zapadat do potřeb, které u Ústavního soudu jsou. Neslyšel jsem k němu žádné výhrady, nikdo z kolegů nic takového nesděloval a ani od veřejnosti nepřišly na moji adresu žádné výhrady,“ uvedl.

Ústavní soud | Foto: Český rozhlas

Senátoři budou jednat i o tom, jestli do kalendáře přibude další státní svátek, konkrétně Velký pátek. Podle Štěcha návrh nejspíš podporu získá, a to i přes výhrady, které mají někteří opoziční senátoři. Vadí jim možný negativní ekonomický dopad dalšího dne pracovního volna na státní rozpočet.

„Ne, že bych lidem nepřál další volný den, ale není vyčíslen ekonomický dopad,“ upozornil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Senátoři mají na programu také rozpočtové určení daní nebo zprávu vlády o bezpečnostní situaci po teroristických útocích v Paříži.

Státní svátky | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme