Senát rozhodne o ústavních soudcích příští týden

Ze čtveřice prezidentových kandidátů na ústavní soudce je nejkontroverznější vicepremiér Pavel Rychetský. Kvůli tomu, že dosud působí v politice a v čele vládní legislativy a mohl by tak obhajovat současný právní stav. Ústavně-právní výbor sice senátorům doporučil návrhy Václava Klause schválit, ale rozhodující bude rozložení sil v senátu při tajné volbě příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Brno.cz

Jak řekl sociálnědemokratický senátor Richard Falbr, on osobně považuje výběr prezidenta za dobrý. "Myslim si, že prezident by byl vystaven kritice, ať by předkládal jakékoliv kandidáty."

Vojen Güttler a Pavel Holendr se o práci v Ústavním soudu ucházejí opakovaně. Neznámým jménem mezi kandidáty je advokát Aleš Pejchal, který má ale zkušenosti ze štrasbruského soudu pro lidská práva.

Na Rychetském senátorům nejvíce vadí jeho sociálnědemokratická stranická legitimace a také fungování v Zemanově i Špidlově kabinetu. Paradoxně největší výhrady mají partneři ČSD z vlády unionisté a nezávislí z Klubu otevřené demokracie, který vede Edvard Outrata: "Zůstává problém přechodu přímo z exekutivy do funkce ústavního soudce, notabene u osoby tak exponované, jako pan Rychestký je. Uvidíme."

A ani souhlas lidovců s kandidáty Václava Klause pro Ústavní soud není podle senátora KDU-ČSL Pavla Janaty jistý. "Myslím, že to bude různorodé."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme