Senát rozhodne, zda zruší povinné účtenky nad 50 korun

Senátoři dnes chtějí hlasovat o zrušení povinnosti obchodníků a živnostníků vydávat účtenky při platbě nad 50 korun. Jejich plán přitom počítá s tím, že tato změna by mohla přijít už v září. Ještě v srpnu by totiž svůj souhlas mohla připojit i sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR | Foto: Česká televize

Zrušit povinnost dávat účtenky k nákupům nad 50 korun navrhli členové senátního hospodářského výboru v rámci nesouvisejícího zákona o státní záruce za úvěr pro České dráhy.

Senátoři chtějí vyjít vstříc vládě, která tuto povinnost prosadila a nyní ji chce po několika týdnech platnosti zrušit. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni podnikatelé od 1. července letošního roku. V případě opakovaného porušení jim hrozí pokuta až dva miliony korun.

Nová povinnost se v tichosti dostala do novely zákona o živnostenském podnikání a podle živnostníků tím od července výrazně zkomplikovala jejich podnikání. Premiér Jiří Paroubek sice nedávno zrušení paragonů slíbil, nejdřív ale až za několik měsíců. Podle něj by totiž vláda mohla návrh projednat nejdříve v září či říjnu a teprve pak by novelu poslala do parlamentu.

Předseda hospodářského výboru Senátu Milan Balabán z ODS nicméně vidí velkou šanci na to, že zákonodárci Paroubka se zrušením účtenek předběhnou. A to i přesto, že narozdíl od Senátu si hlasováním poslanců předem úplně jist není. "Tato varianta nebyla předjednávána. Pokud se týče Senátu, tak ho vidím doufám optimisticky," řekl Balabán.

Poslanci ODS se pokusili odstranit povinnost vydávat účtenky již při sněmovním projednávání zákona o úvěru pro České dráhy počátkem července. Příslušný paragraf navrhli zrušit. Ve sněmovně ale nezískali pro svůj záměr patřičnou podporu. Nyní se ale zdá, že by záměr mohl nalézt podporu napříč politickým spektrem.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme