Senát rozhoduje o čtveřici úsporných zákonů

Senátoři dnes rozhodují, zda schodek státního rozpočtu v příštím roce zůstane na 135 miliardách. Aby tomu tak bylo, bude muset horní komora parlamentu schválit čtveřici úsporných zákonů, což by mělo státní kase ušetřit zhruba 40 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci iniciativy ProAlt zablokovali vchody do budovy Senátu. Nelíbí se jim, že by měla horní komora příslušné normy schvalovat v předvolebním složení | Zdroj: ČTK

Jedná se o snížení státní podpory stavebního spoření, škrty v některých sociálních dávkách, snížení příspěvku politickým stranám a takzvanou povodňovou stokorunu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní schůzi Senátu mluvil v Ranním interview Radiožurnálu senátor ČSSD Milan Štěch

Senát bude tyto normy posuzovat ve zkráceném jednání a ve starém složení. „Senát prostě projednává zákony v takové sestavě, v jaké zrovna je. Tak to bylo i v minulosti a bude to tak i v budoucnosti, protože horní komora nikdy nekončí, její práce je kontinuální,“ uvedl šéf senátorského klubu ODS Tomáš Julínek.

Schůze ale začala se zpožděním, protožeb asi dvě desítky protestujících z iniciativy ProAlt nechtěly senátory pustit do budovy. Podle jedné z organizátorem akce Terezy Stöckelové, jim vadilo, že změny Senát projednává právě ještě ve starém složení:

„My se snažíme upozornit na to, že jak forma, tak obsah jsou vysoce problematické. Podle nás poškozují společnost a neodpovídají demokratickým procedurám, protože složení Senátu nevyjadřuje aktuální politickou vůli občanů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlasování senátu ve starém složení mluvili na Radiožurnálu předseda senátu Přemysl Sobotka a Pavel Čižinský z iniciativy ProAlt

„Je to věc právní. Domnívám se, že volbami končí mandát starému senátu. Je to i věc legitimity. Lidé v senátních volbách řekli svoji volbou, byť slabou většinou, že nechtějí politiku vlády Petra Nečase. A nyní mají hlavní zákony schvalovat senátoři z minulého období. To je přeci v rozporu s duchem demokracie,“ říká Pavel Čižinský, z iniciativy ProAlt.

Premiér Petr Nečas ale tvrdí, že je nutné, aby zákony platily už od začátku příštího roku, protože jinak není možné zajistit plánovaný schodek. S tím souhlasí i předseda senátu Přemysl Sobotka:

„Vláda se rozhodla, premiér nás požádal o zkrácené hlasování. Čekání na nové senátory by bylo časové velmi komplikované. Jsou to věci, které zasahují do daní a daně musí platit od 1. ledna. Nevidím v tom žádný rozpor.“

ČSSD nechystá žádné obstrukce

Sociálním demokratům vadí, že k projednání úsporných zákonů byl využit stav legislativní nouze. Podle předsedy senátorské klubu ČSSD Petra Víchy ale sociální demokraté žádné obstrukce ani dlouhé projevy nechystají. Chtějí jen diskusi.

„Na začátku chceme říct své důvody, proč si myslíme, že není správné využít stav legislativní nouze a budeme hlasovat proti tomu, aby to bylo takto urychleně projednáno. Pokud to neprojde, tak ke každému zákonu řekneme své výhrady, ale nebudeme dělat žádné obstrukce. Doufám, že vládní koalice zastoupená v Senátu umožní diskusi,“ řekl Petr Vícha.

Dodal, že ČSSD ze všeho nejvíc vadí zpětné zdanění stavebního spoření.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by o škrtech měl rozhodovat nový Senát, což by bylo poctivé vůči občanům. V Senátu v novém složení má převahu levice.

Sociálně demokratičtí senátoři zváží, zda si na zvolenou proceduru projednávání těchto čtyř zákonů budou stěžovat u Ústavního soudu. Radiožurnálu to řekl senátor ČSSD Milan Štěch. V takovém případě by se podle něj připojili ke stížnosti, kterou už připravují poslanci ČSSD. Štěch se domnívá, že postup, který vládní koalice zvolila, je v rozporu s duchem ústavy.

Václava Marešová, Lenka Rafaelová, mta, Klára Bílá, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme