Senát schválil daňové změny předložené vládou

Senátoři dnes schválili změny daňových zákonů. První vládní novela zachovává sazbu pro příjmy fyzických osob na 15 procentech a snižuje odvody na sociálním pojištění o 1,5 procenta. Další novela pak ruší osvobození od platby daně z nemovitosti pro majitele novostaveb. Změny ale ještě musí podepsat prezident. Pokud tak udělá v nejbližších dnech, mohou začít platit už od Nového roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Podle schválené novely zákona o dani z příjmů zaměstnanců a podnikatelů zůstane sazba příští rok na 15 procentech. Podle dosud platného zákona měla klesnout na 12,5 procenta. Současně s tím se ale měly snížit i slevy na dani tak, že by někteří měli zaplatit na daních více než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s novelou. Výměnou za vyšší daň se mají snížit odvody na sociální pojištění o jedno a půl procenta.

Opozice to ale kritizuje. Sociální demokracie považuje návrh za nesolidární, protože na tom údajně vydělají víc bohatší lidé. "Člověk, který má příjem kolem deseti, patnácti tisíc korun, tak ušetří měsíčně několik desítek korun. To znamená, že to neřeší jeho problémy. Ale lidé, kteří vydělávají 50 až 70 tisíc, tak v čistém dostanou příjem, který bude větší asi o 1.200 korun. Takže mě takovýto návrh v současné době velice vadí, protože je to pokračování těch kroků, které byly v reformě veřejných rozpočtů před rokem a půl prosazeny," uvedl senátor ČSSD Milan Štěch.

ČSSD se také nelíbí, že stát přijde o část peněz na boj s nezaměstnaností. "Na první pohled to vypadá dobře, ale problém je v tom, že stát bude mít méně peněz na politiku zaměstnanosti. V době, kdy nezaměstnanost bude stoupat, tak se nám to zdá dost krátkozraké," uvedla senátorka za sociální demokracii Božena Sekaninová.

S tím ale ministr financí Miroslav Kalousek jako předkladatel nesouhlasí: "Výdaje na politiku zaměstnanosti jsou schváleny v zákoně o státním rozpočtu. A vedle toho bych rád upozornil, že existuje sociální fond v Evropské unii. Ono se zapomíná na to, že máme na aktivní politiku zaměstnanosti, ale i na celou řadu jiných účelů, možnost čerpat velmi významné prostředky z Evropské unie."

Další rozhodnutí Senátu nepotěší majitele novostaveb - horní komorou parlamentu totiž prošla vládní novela, která ruší osvobození od plateb za daň z nemovitosti. Výhrady k této normě měli jak opoziční, tak koaliční zákonodárci. Mezi nimi byl i senátor za ODS Tomáš Töpfer:

"Já jsem například byl jeden z těch sedmi, který hlasoval proti tomu měnit pravidla uprostřed hry. Není to samozřejmě příběh o tom, že by neměli majitelé nemovitostí 1.500 nebo 2.000 korun ročně na to, aby zaplatili daň z nemovitosti.To není do rodinného rozpočtu vůbec žádná rána. Jde jenom o to, že se mění pravidla uprostřed hry."

Dosavadní osvobození je ale podle ministerstva financí Miroslava Kalouska diskriminačním opatřením. Například obyvatelé nových domů v satelitních městečkách tyto daně nemuseli platit narozdíl od starousedlíků. O daňové osvobození mají přijít i ty nemovitosti, které jejich majitelé nechali zateplit.

Katarína Brezovská, Jan Herget, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme