Senát schválil jen dva ze čtyř povodňových zákonů

Senát dnes částečně narušil vládní plány na řešení povodňové situace v zemi. Odmítl totiž urychleně projednat dvě ze čtyř předloh, kterými kabinet chtěl ušetřit peníze. Senátoři schválili jen roční odložení zvýšení počtu tříd platové stupnice a zákon, který zkracuje dobu, po kterou budou ústavní činitelé v nemoci pobírat plný plat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jednání Senátu | Foto: Česká televize

Poslanecká sněmovna již minulý týden rozdílem hlasu unionistky Hany Marvanové nepodpořila vládě rozsáhlé daňové změny, které měly přinést do státní kasy v příštím roce asi 10,5 miliardy korun. Další ránu dnes kabinetu zasadili senátoři. Rozhodli totiž, že zmrazení horní hranice pro nemocenské a zmrazení platů ústavních činitelů projednají nikoliv ve zkráceném režimu, ale v řádné třicetidenní lhůtě.

Senátorům za to vyčinil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Nebudou-li tyto návrhy přijaty v určitém termínu - a ten termín vyprší, pokud bude plná lhůta využita - tak s nimi nebude možné počítat," varoval ministr.

Senátoři naopak členům parlamentu, vlády a soudcům odebrali pět platů v nemocenské, čímž se podle ministra Šromacha ušetří 10 miliónů korun. Horní parlamentní komora podpořila také roční odsun zavedení nové platové stupnice, která měla díky rozšíření 12 mzdových tříd na 16 upravit od ledna platy státním zaměstnancům. Na růst příjmů tak poputuje jen sedm miliard korun místo 10,5 miliardy a státním zaměstnancům v příštím roce porostou platy jen o sedm procent místo o 13 procent.

Změnou zákona o veřejných zakázkách budou moci poškozené obce v nejbližší době bez výběrového řízení dočasně rozhodovat o tom, která stavební firma bude za jejich peníze odstraňovat následky povodní. Těm, kteří budou muset stavět nové domy, podpořil Senát zjednodušení stavebního řízení. Také povodněmi postiženým zemědělcům zajistil půl miliardy korun z Pozemkového fondu.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme