Senát schválil návrh na zvýšení státního příspěvku na zdravotní pojištění

Senátoři schválili poslanecký návrh na zvýšení státního příspěvku do fondu zdravotního pojištění na 3,25 miliardy korun. Fond hradí platby za tzv. státní pojištěnce tedy děti, důchodce a další nevydělečné osoby. Daňovému poplatníku se tak zvýší vyměřovací základ pro zdravotní pojištění o 350 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ODS v horní komoře parlamentu měli ke zvýšení vyměřovacího základu výhrady. Jak Českému rozhlasu řekl zpravodaj zdravotního výboru Tomáš Julínek z ODS, důvodem jeho nesouhlasu s normou je zvýšení mandatorních výdajů a tím i státního deficitu.

Pokud zákon podepíše prezident republiky, pak bude vyměřovací základ pro zdravotní pojištění zvýšený už od 1. července letošního roku.

Senát upravil vládní návrh lázeňského zákona a vrátil ho sněmovně, protože odporoval Listině základních práv a svobod. Senátoři do zákona doplnili poplatek za odebírání minerální vody z přírody ve výši pět korun za metr krychlový. Původní návrh nechával stanovení poplatku na vládě a jejím nařízení. Podle Listiny základních práv a svobod lze daně a poplatky ukládat pouze na základě zákona, objasnil senátor ČSSD Ladislav Svoboda jednu z hlavních senátních úprav. Lázeňský zákon upravuje přístup k přírodním minerálním zdrojům. Zatímco sociální demokraté se snaží předlohu vylepšit, lidovcům se, podle jejich předsedy Jiřího Šenkýře zákon nelíbí. Důvodem je, jak Českému rozhlasu Šenkýř řekl, návaznost normy na dosud neschválený vodní zákon a dále problém zpoplatňování minerálních vod.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme