Senát schválil novelu služebního zákona, včetně politických náměstků

Senátoři podle očekávání schválili novelu služebního zákona ve znění, které jim poslala sněmovna. A to přesto, že původní vládní návrh prošel mnoha úpravami a koalice kvůli požadavkům pravicové opozice rezignovala na zřízení generálního ředitelství státní služby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Horní komora hlasovala navzdory kritice protikorupčních organizací, některých senátorů i prezidenta, který zvažuje veto a ústavní stížnost. Výhrady se snáší zejména ke zřízení funkcí takzvaných politických náměstků. Ti podle hlavy státu do zákona o státní službě nepatří.

Zástupci iniciativy Rekonstrukce státu přirovnávají konečnou verzi zákona o státní službě k autu bez kol. Prý by bylo lepší, kdyby nezačala platit, protože nechrání státní správu před politickými zásahy, výběrová řízení budou méně transparentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O služebním zákoně mluvili senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba a místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek

„Problémy, které máme v jednotlivých resortech, potažmo ve společnosti, velmi často pramení z dlouhodobého nekompetentního řízení. Proto zásadně nesouhlasíme s institutem politických náměstků,“ říká senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba s tím, že v současnosti jsou pozice náměstků často odkladištěm politiků, kteří momentálně nemají žádnou trafiku.

„Je to běžný jev. O tom, že tomu tak je, svědčí i to, že se o tom koalice tak rychle domluvila s opozicí.“

Veleba chce proto získat 17 kolegů, aby mohli podat stížnost k Ústavnímu soud, jak už naznačil i Miloš Zeman.

Naopak místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek je přesvědčen, že služební zákon je dobrý: „Vznikla norma, která byla od roku 2002 odkládána. Nyní máme zákon, který s velkou pravděpodobností bude platit 20 let. Tento zákon přináší stabilitu do státní správy. Týká se zhruba 65 000 lidí, kteří ve státní správě pracují.“

„Tento služební zákon řeší právě kompetentnost. Úředníci budou stabilní. Nebudou odvolatelní, jak je to v současné době. A to považuji za podstatné,“ upozorňuje Bartošek.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme