Senát schválil plán armádních misí na příští dva roky
Senát schválil vládní návrh podoby armádních zahraničních misí do roku 2013. Podle něj má příští rok sloužit v Afghánistánu až 720 vojáků, v roce 2012 jich bude o 80 méně. Naopak vojáci v Kosovu se začnou v příštím roce stahovat. Pro návrh hlasovali i někteří senátoři ČSSD.
Změny v počtech vojáků přijdou v roce 2011 na dvě miliardy a v roce 2013 na více než 1,5 miliardy korun.
Návrh Nečasova kabinetu podpořilo 57 senátorů. Pro hlasovali i někteří senátoři ČSSD - i když vedení strany vadilo, že o misích rozhoduje Senát v předvolebním složení, kde má koalice většinu. Návrh misí podpořil například senátor sociální demokracie Vladimír Dryml:
„Já jsem předem deklaroval, že nesouhlasím s tím, co tvrdí současné vedení sociální demokracie, ke kterému mám velké výhrady. Uvědomme si, že to byla sociální demokracie, která poslala vojska do Afghánistánu, a kontinuita tady náhle má být přerušena pro nějaké hrátky?“
„Působení v misích je nedílnou součástí naší zahraniční vojenské politiky,“ řekl Dryml s tím, že vzhledem k tomu, že je Česká republika součástí NATO a EU, má také určité povinnosti, které musí plnit.
Hlasování nelze zpochybnit
Podle předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) nelze dnešní hlasování jakkoliv zpochybnit.
„Náš mandát končí 13. listopadu a v tom následujícím zhruba třítýdenním období bude dokonce hlasovat, pokud zde bude nějaký zákon, ve dvoutřetinovém složení. Nikdo to nebude zpochybňovat. Protože začneme-li zpochybňovat naši legitimitu, tak zpochybňujeme už demokracii – protože zpochybňujeme Ústavu,“ prohlásil Sobotka.
Větší počet českých vojáků v Afghánistánu se podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) zaměří například na intenzivnější výcvik tamních bezpečnostních sil nebo podporu nasazení jednotek proti zbraním hromadného ničení. Česká republika měla podle něj počty svých vojáků pozměnit už dříve.
„Všichni v posledním roce, dvou navyšovali, my jsme to adekvátně navýšit nedokázali, tak je to jakási odložená splátka dluhu vůči spojencům. Potřebujeme tam dokončit práci a já říkám: Příští rok určitý počet navýšíme tak, abychom pak mohli snižovat.“
Sněmovna by se měla zahraničními misemi české armády zabývat příští středu. Vzhledem k převaze koaličních stran se tam očekává jejich hladké schválení.