Senát schválil přísnější postihy pro nelegální taxikáře. Hrozí jim pokuty až 100 tisíc

Tresty pro taxikáře zřejmě budou přísnější. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou schválili senátoři. O licenci by řidiči mohli přijít už po prvním závažném přestupku, jako je třeba předražování jízdného nebo nepoužití taxametru. Za nelegální provoz taxislužby pak má nově hrozit pokuta až 100 tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi (ilustrační foto) | Foto: Lexi Ruskell | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Novelu kritizuje Asociace koncesionářů v taxislužbě. Její předseda Daniel Tarljovski tvrdí, že přísnější tresty nic nezlepší. „Odbory, které mají konat, nekonají a vymlouvají se, že nemůžou a touhle změnou zákona se stejně nic nezměnilo. Stejně se budou vymlouvat, že nemůžou nic konat, protože se navýšily pouze pokuty a způsob, jak budou kontrolovat. Ale stejně budou tvrdit, že nemůžou nelegální dopravce kontrolovat, protože je nepoznají,“ říká.

Taxikář chtěl za 14 kilometrů jízdy po turistce přes 6000 korun. Známá firma, říkají policisté

Číst článek

Novelu kritizují také senátoři Ivo Valenta za Stranu soukromníků a Jaroslav Kubera z ODS. Podle nich norma diskriminuje a zatěžuje taxikáře. Předloha teď míří k podpisu prezidentovi.

Novela mimo jiné posiluje práva obcí při stanovování podmínek pro provoz taxislužby. Obce by mohly díky vyhlášce po taxikářích požadovat zkoušku z místopisu nebo obsluhy taxametru. Mohly by taky rozhodovat o velikosti taxíků nebo o jejich emisních limitech. Tyto požadavky ale nesmí zvýhodňovat výrobce, typ vozidla nebo tovární značku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme