Senát schválil v prvním čtení návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Systém financování veřejnoprávních médií se možná změní. Senát totiž v prvním čtení podpořil návrh na zrušení koncesionářských poplatků. Obě veřejnoprávní média, tedy Česká televize a Český rozhlas, by měla být podle předlohy zákona financována z výnosu daně z přidané hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Současný systém financování rozhlasu a televize je zbytečně nákladný, neefektivní a také přežitý. To si myslí autor senátního návrhu zákona na zrušení koncesionářských poplatků Richard Svoboda z ODS.

Podle něj by se změna financování nedotkla nezávislosti veřejnoprávních médií. "Je to totožná suma, která se v současnosti velmi nákladně, komplikovaně vybírá. Tatáž suma by byla definována mandatorně. To je jediné, co se mění," řekl Svoboda.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD se zrušením koncesionářských poplatků nesouhlasí: "Jestliže zrušíme koncesionářské poplatky, tak je to otevřená cesta k tomu, abychom také zrušili média veřejné služby."

S návrhem na zrušení koncesionářských poplatků nesouhlasí Česká televize ani Český rozhlas. Zvyšuje totiž možnost ovlivňování médií ze strany politiků. Vyjádření Českého rozhlasu připojuje jeho mluvčí Eva Tichá:

"Český rozhlas trvá na svém stanovisku a zásadně nesouhlasí s návrhem senátora Svobody, protože ruší základní princip veřejnoprávnosti. Skutečně je zásadní, aby Český rozhlas byl financován samostatně, nikoliv v rámci výběru daní a jejich rozdělování, a opravdu bez přímého vlivu politické a výkonné moci."

Předlohu zákona teď čeká projednání v senátních výborech.

Přečtěte si také:
Český rozhlas rozjel nejrozsáhlejší akci proti neplatičům koncesionářských poplatků
Nový zákon o placení rozhlasových a televizních poplatcích
Zvýšení koncesionářských poplatků prošlo Senátem

Katka Brezovská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme