Senát schválil v prvním čtení návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Systém financování veřejnoprávních médií se možná změní. Senát totiž v prvním čtení podpořil návrh na zrušení koncesionářských poplatků. Obě veřejnoprávní média, tedy Česká televize a Český rozhlas, by měla být podle předlohy zákona financována z výnosu daně z přidané hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Současný systém financování rozhlasu a televize je zbytečně nákladný, neefektivní a také přežitý. To si myslí autor senátního návrhu zákona na zrušení koncesionářských poplatků Richard Svoboda z ODS.

Podle něj by se změna financování nedotkla nezávislosti veřejnoprávních médií. "Je to totožná suma, která se v současnosti velmi nákladně, komplikovaně vybírá. Tatáž suma by byla definována mandatorně. To je jediné, co se mění," řekl Svoboda.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD se zrušením koncesionářských poplatků nesouhlasí: "Jestliže zrušíme koncesionářské poplatky, tak je to otevřená cesta k tomu, abychom také zrušili média veřejné služby."

S návrhem na zrušení koncesionářských poplatků nesouhlasí Česká televize ani Český rozhlas. Zvyšuje totiž možnost ovlivňování médií ze strany politiků. Vyjádření Českého rozhlasu připojuje jeho mluvčí Eva Tichá:

"Český rozhlas trvá na svém stanovisku a zásadně nesouhlasí s návrhem senátora Svobody, protože ruší základní princip veřejnoprávnosti. Skutečně je zásadní, aby Český rozhlas byl financován samostatně, nikoliv v rámci výběru daní a jejich rozdělování, a opravdu bez přímého vlivu politické a výkonné moci."

Předlohu zákona teď čeká projednání v senátních výborech.

Přečtěte si také:
Český rozhlas rozjel nejrozsáhlejší akci proti neplatičům koncesionářských poplatků
Nový zákon o placení rozhlasových a televizních poplatcích
Zvýšení koncesionářských poplatků prošlo Senátem

Katarína Brezovská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme