Senát schválil zbraňový zákon. Lékaři budou povinně nahlašovat podezřelé chování držitelů průkazů

Senát schválil nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá prodejcům zbraní povinnost hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje z deseti na pět let lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní. Pro normu hlasovalo 66 ze 75 přítomných senátorů. Zákon, který na rozdíl od původní vládní předlohy zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek, ještě posoudí prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3399629-pistole-zbra_170412-075719_ako.jpeg

Nový zákon počítá s tím, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) senátorům řekl, že nový zákon kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabyde účinnosti až od roku 2026.

Lidí se zbrojním průkazem přibývá. Registrovaných zbraní v Česku je už přes milion

Číst článek

Kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí a 25 lidí zranil a následně zastřelil i sebe, mají být ale některé pasáže ještě letos zahrnuty dílčí novelou do stávajícího zákona.

Z dobrovolného povinným se má podle ministra stát hlášení o podezřelém chování držitelů nebo nabyvatelů zbraní. Kromě prodejců by se mělo vztahovat i na majitele střelnic, uvedl Rakušan.

Zákon by měl dát orgánu veřejné moci možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích. Podle ministra toto oprávnění nebude možné používat svévolně, ale bude muset být odůvodněné a bude možné jej přezkoumat soudně. Podnět k zajištění zbraně by mohli dát i starostové nebo ředitelé škol.

Povinnost nahlásit podezřelého

Nový zákon kromě zkrácení lhůty pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu.

Většina Čechů podporuje přísnější pravidla pro držení zbraní, ukázal průzkum. Vlastnit je chce málokdo

Číst článek

Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii.

Dílčí novela by mohla zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní oprávnění, případně o tom bude moci rozhodnout vláda na základě zmocnění podle nového zákona. Platný zákon psychologický posudek nevyžaduje, nutné je jen doložení zdravotní způsobilosti žadatele.

Praktický lékař, který tuto způsobilost osvědčuje, si pouze může vyžádat také posudek psychologa. Senátorka Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09 po několikahodinové debatě neprosadila zavedení povinných psychotestů pro nové držitele zbrojních průkazů.

Flobert pouze s doklady

Nový zákon počítá s tím, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Norma počítá s různými možnostmi, jak oprávnění prokázat.

GIBS stíhá 12 lidí kvůli kupčení se zbrojními průkazy. Bývalý policista je vydával bez zkoušek

Číst článek

Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy. Ruší také místní příslušnost, takže držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt.

Mezi novinky patří rovněž zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Ponechány budou dva druhy zbrojního oprávnění místo současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti.

Nový zákon má do budoucna povolit pořízení zbraně typu flobert pouze držitelům zbrojního průkazu. Zachování specializovaného režimu pro takzvané flobertky by podle ministerstva vnitra nebylo v souladu s evropskou zbraňovou směrnicí.

Přísnější dohled nad municí

Senát zároveň ve středu schválil nová pravidla o nakládání s vojenskou municí, kterou představují granáty, bomby, miny, letecké pumy nebo dělostřelecké náboje ráže 20 milimetrů a větší.

Zákon o zbraních je přísný dostatečně. Stačilo by striktně jej dodržovat, míní střelecký instruktor

Číst článek

Zákon zjednodušuje a modernizuje právní úpravu, odstraňuje neúčelnou administrativu, snižuje administrativní zátěž držitelů munice i státních orgánů. Zrušit se mají papírové doklady a důrazně se preferuje elektronická komunikace, a to prioritně prostřednictvím portálu Centrálního registru zbraní.

Nový zákon počítá podobně jako samostatný zbraňový zákon se zrušením fyzických dokladů, jakými jsou muniční průkaz či licence, a stanovuje přísnější podmínky pro získání a držení oprávnění k manipulaci s municí. Vztahovat se bude také na ženijní munici, demoliční nálože nebo pyrotechnické prostředky.

Získání licence je pro žadatele podmíněno splněním podmínek spolehlivosti a bezúhonnosti. V České republice je podle vlády aktivních pouze několik desítek vysoce profesionálních firem, které se municí zabývají a které jsou schopny ji bezpečně zpracovávat a skladovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme