Senát schválil Zemanovi tři kandidáty na ústavní soudce. Výborný neprošel

Senát v tajné volbě schválil prezidentu Miloši Zemanovi tři kandidáty ze čtyř na post ústavních soudců. Senátoři podpořili Pavla Rychetského, Kateřinu Šimáčkovou a Ludvíka Davida. Naopak Miloslav Výborný se znovu ústavním soudcem nestane. Senát jeho nominaci o jeden hlas odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na soudce ÚS: Kateřina Šimáčková a Ludvík David (nahoře), Miloslav Výborný a Pavel Rychetský (dole)

Kandidáti na soudce ÚS: Kateřina Šimáčková a Ludvík David (nahoře), Miloslav Výborný a Pavel Rychetský (dole) | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: ČTK

Zeman senátorům navrhl čtyři osobnosti: současného předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyni Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou, soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida a Miloslava Výborného, kterému mandát nedávno skončil.

Miloš Zeman senátorům ještě před hlasováním řekl, že je jejich právem některého kandidáta odmítnout.

„Senát samozřejmě není stroj na schvalování prezidentových návrhů. Budu pokládat za naprosto legitimní a naprosto samozřejmé, jestliže se Senát případně rozhodně některému z mých návrhů nevyhovět. A zavazuji se, že v takovém případě bez zbytečného otálení předložím návrhy další,“ prohlásil prezident.

Ústavní soud (ÚS)
je soudním orgánem ochrany ústavnosti, jehož postavení a kompetence jsou zakotveny přímo v ústavě. Sídlem ÚS je Brno. ÚS je tvořen patnácti soudci. Soudce Ústavního soudu jmenuje se souhlasem Senátu prezident republiky na dobu 10 let, přičemž opakování mandátu ústava nezakazuje.

A mezi ústavní soudce se skutečně jeden z kandidátů nevrátí. Senát totiž nepodpořil Miloslava Výborného. Už před tajnou volbou získal jen podporu jednoho ze dvou senátních výborů, které o nominacích hlasovaly. Podpořil ho výbor pro lidská práva, v ústavněprávním výboru ale neprošel.

„Pokud jde o pana doktorka Miloslava Výborného, vůči němuž já nemám žádné výhrady, tak získal jenom čtyři hlasy z deseti. Většinou jsou tam podle mě politické výhrady. To znamená, že rozhodoval ve věcech, jejichž výsledek se sociálním demokratům nelíbí,“ vysvětlil ještě před volbou předseda ústavněprávního výboru Miroslav Antl s tím, že to je špatně.

Výborný se podílel mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce. Právě hlavně senátoři z řad ČSSD, která má v horní komoře většinu, mu prý zazlívají také jeho postoj k předchozím stížnostem, například ohledně poplatků ve zdravotnictví.

Výborný: Jsem personálně nekorumpovatelný

Miloslav Výborný před senátory prohlásil, že v minulosti rozhodoval i k nelibosti prezidenta a také vlády. Řekl také, že není personálně korumpovatelný. Dokládá to na svém postupu v řadě citlivých případů, které Ústavní soud v posledních týdnech řešil.

Kandidáti na ústavní soudce
- předseda ÚS Pavel Rychetský
- soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková
- soudce Nejvyššího soudu Ludvík David
- bývalý soudce ÚS Miloslav Výborný

„Kde navrhovatelem byl celý Senát nebo významné skupiny senátorů a že tyto případy byly bedlivě sledovány nejenom navrhovateli – velezrada prezidenta republika, amnestie prezidenta republiky, zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Kdybych byl personálně korumpovatelný, asi bych se rozhodnutí mohl vyhnout nebo rozhodovat jinak, než jsem rozhodoval,“ upozornil Výborný.

Při představování Pavla Rychetského pak Zeman řekl, že by měl být předsedou Ústavního soudu celých deset let. A ne jen do roku 2017, jak plánuje sám Rychetský v případě svého znovuzvolení.

„Je to člověk, který dokázal hájit své vlastní stanovisko a přitom plně respektovat mnohdy odlišné stanovisko ostatních, což se naposledy prokázalo právě při projednávání církevních restitucí u Ústavního soudu,“ vysvětlil Zeman.

Volba nových ústavních soudců byla tajná.

Ústavní soud | Foto: Český rozhlas

Lucie Husárová 1, Petr Medek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme