Senát schválil zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců

Doživotní imunita zákonodárců a ústavních soudců bude zrušena. Zrušení imunity prošlo v horní parlamentní komoře na druhý pokus. Dnes pro ústavní novelu, kterou musí podpořit tři pětiny přítomných senátorů, hlasovalo 58 z nich. Proti bylo šest senátorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Ústavní novela počítá s tím, že k trestnímu stíhání poslance nebo senátora bude nadále nutný souhlas jeho kolegů. V případě ústavních soudců rozhoduje Senát. Po zániku mandátu už by ale trestnímu stíhání politika nebo soudce nic nebránilo.

Jak ještě před hlasováním za předkladatele upozornila poslankyně Kateřina Klasnová (VV), kvůli příliš rozsáhlé trestněprávní imunitě bylo Česko ve světě raritou: „V žádné jiné evropské zemi, ani ve Spojených státech amerických, není trestněprávní imunita doživotní. Pouze u nás.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O souhlasu Senátu se zrušením doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců informovala zpravodajka Lucie Husárová

Šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera ale tvrdí, že omezení je nedostatečné. Chtěl proto prosadit imunitu jen na projevy v parlamentu. Je přesvědčený, že zanedlouho se objeví další ústavní novela a trestněprávní imunita se bude řešit znovu:

„Za chvíli přijde někdo s myšlenkou, že toto byl malý krůček a teď přijde větší krůček. A to bude stejně tento návrh. Já imunitu na nic nepotřebuji. Nemyslím si, že žijeme ve státě, kde by policie někoho úmyslně zatkla, za to, že jde hlasovat zrovna do sněmovny. To by si policie dnes nedovolila, takže taková hrozba dnes není.“

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD to ale ze strany ODS byl spíš pokus o politický trik, který nevyšel:

Těžiště novely
Poslance nebo senátora nadále nebude možné trestně stíhat bez souhlasu jeho parlamentní komory. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, mohl by být stíhán po zániku jeho mandátu. Obdobně to bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora.

„Spíše to byl skrytý pokus to tady opět shodit. A zase by toho černého Petra měl sociálnědemokratický Senát. A on by zůstal někde v rohu a mnul by si ruce. Takže já jsem rád, že to panu Kuberovi nevyšlo. “

Za větší omezení imunity, která by se měla vztahovat jen na aktivity v parlamentu, se však vyslovila i senátorka Daniela Filippiová (ODS). Upozornila, že nynější úprava nepodporuje rovnost před zákonem. „Senát už v roce 2006 - a tehdy v něm měla ODS většinu - předložil návrh na absolutní zrušení imunity a zachování pouze indemnity.“

Debata pokračuje

I podle senátora za KDU-ČSL Jiřího Čunka je ale nynější omezení trochu nesmyslné. Upozornil, že zákonodárce, který nebude vydán k trestnímu stíhání a policie bude muset čekat na vypršení jeho mandátu, může situaci využít - například k ovlivnění svědků. „Z tohoto důvodu nevidím návrh dobře.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení imunity diskutovali senátorka za ODS Daniela Filipiová a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD)

Naopak senátorka Eliška Wagnerová za Stranu zelených je s touto změnou rozhodně spokojená:

„Uvítala jsem to, protože anomálii, která byla opravdu evropskou a světovou raritou, se konečně podařilo zlikvidovat.“

Dnešní schválení je definitivní a prezident už do zákona zasáhnout nemůže. Doživotní imunitu zákonodárců se podařilo zrušit na celkově osmnáctý pokus.

Změna ústavy nabude účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů. Teoreticky by to bylo možné už 1. dubna. Záležet bude na termínu podpisu prezidentem republiky.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme