Senát schválil zrušení ministerstva informatiky

Senátoři dnes schválili zrušení ministerstva informatiky. Agenda úřadu, který vznikl v lednu 2003 a v jehož čele se za dobu jeho fungování vystřídal jeden ministr a jedna ministryně, přejde na jiná ministerstva. Návrh odsouhlasila již před měsícem sněmovna a nyní půjde k podpisu prezidentovi republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR | Foto: Česká televize

Zákon má nabýt účinnosti do měsíce od vyhlášení ve Sbírce zákonů. Jak už dříve řekl ministr vnitra Ivan Langer, dosavadní úřad informatiky by mohl reálně skončit zhruba v polovině tohoto roku.

Podle Langera bylo toto samostatné ministerstvo zbytečné a působilo spíše jako popularizující marketingová instituce. "Jsem přesvědčen, že ministerstvo informatiky není potřeba mít a že stačí agendy logicky přemístit do již existujících ministerstev," uvedl Langer.

Při dnešním jednání v Senátu Langer zároveň ujistil, že zrušení ministerstva neznamená konec rozvoje informačních a komunikačních technologií, ale je logickým krokem v rámci nového pojetí e-governmentu v České republice.

Lepší prosazení záměrů státu v informatice podle vlády zajistí převedení agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, v telekomunikacích a poštách pod ministerstvo průmyslu a ve veřejných dražbách na ministerstvo pro místní rozvoj.

Vnitro převezme také kompetence zřizovatele České pošty, jejíž pobočky mají v budoucnu fungovat jako takzvané Czech Pointy, tedy kontaktní místa pro elektronickou komunikaci s úřady.

Ministerstvo informatiky zřídila koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody v lednu 2003. Post ministra připadl Vladimíru Mlynářovi (US-DEU), kterého v dubnu 2005 nahradila Dana Bérová. První vláda Mirka Topolánka původně zamýšlela zrušit ministerstvo již ke konci minulého roku. Proti se ale postavili poslanci ČSSD a KSČM.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme