Senát chce rozšířit počet rodin, které dosáhnou na vyšší příspěvek. O návrhu rozhodne sněmovna

Navýšení rodičovského příspěvku by mohli získat i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši vyčerpali. Senát tak ve středu téměř jednomyslně doporučil doplnit vládní novelu, která má příspěvek zvýšit od příštího roku. Pro byli i senátoři ANO a ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Změnu posoudí sněmovna, která v listopadu jakékoli rozšiřování okruhu rodin s nárokem na příspěvek odmítla. Pokud by senátní verzi přece jen akceptovala, na navýšení by podle senátorky Renaty Chmelové z klubu KDU-ČSL dosáhla pětina rodin s dětmi do čtyř let, tedy zhruba 70 tisíc. Stát by to stálo navíc až 2,6 miliardy korun.

Rodičovský příspěvek se zvýší, schválili poslanci. Některé rodiny dostanou o 80 tisíc víc

Číst článek

Základní rodičovský příspěvek se má podle vládního návrhu zvýšit od příštího roku o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. V případě vícerčat má příspěvek stoupnout ze současných 330 tisíc korun na 450 tisíc korun, rozhodla sněmovna. Růst rodičovské má státní pokladnu stát zhruba 8,6 miliardy korun.

Senátní doplnění počítá s tím, že by si rodiče dětí mladších čtyř let, kteří dosavadní příspěvek vyčerpali, mohli příští rok požádat o vyplacení navýšeného příspěvku, tedy o 80 tisíc korun v základní výši. Obdobný návrh ale při předchozím sněmovním projednávání neuspěl.

Pro senátní úpravu sice hlasovalo 72 ze 74 přítomných členů horní komory včetně zástupců ANO a ČSSD. Nepodpořil ji ale ministr zemědělství Miroslav Toman, který zastupoval ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (oba ČSSD). Ta vládní verzi už ve Sněmovně označila za koaliční kompromis a rozšiřování okruhu rodičů s nárokem na příspěvek odmítla.

Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme