Konec kojeneckých ústavů, víc peněz pěstounům. Senát schválil novelu o sociálně právní ochraně dětí

Do roku 2025 skončí posílání nejmenších dětí do kojeneckých ústavů, které v současné podobě přestanou existovat. Pěstouni také budou dostávat na péči o děti vyšší příspěvek. Změny odsouhlasili senátoři v novele zákona o sociálně právní ochraně dětí. A to i přes výhrady, které k předloze měli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předkladatelka návrhu, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD rozhodnutí senátorů ocenila, klíčová role by měla být hlavně v pěstounské péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát schválil novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí

„Zákon je zejména o profesionalizaci a finanční stabilizaci pěstounů. To znamená, že my navyšujeme po dlouhých letech finanční příspěvky pěstounům a také zavádíme valorizační mechanismus,“ říká ministryně.

Zákon k opravě

Část senátorů z klubu ODS a TOP 09 ale kritizovala legislativní nedostatky předlohy. 

„Zase jsme tu v situaci - a není to poprvé - kdy schvalujeme návrh zákona rovnou s tím, že se bude opravovat,“ kritizuje návrh senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

Zákon taky počítá s podporou mladých lidí, kteří prošli ústavy a chtěli by studovat vysokou školu. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme