Senát souhlasil s odložením platnosti služebního zákona

Senátoři vyhověli ministru práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi a odložili platnost tzv. služebního zákona až na rok 2005. V příštím roce tak státní kasa uspoří až osm miliard korun, které by si nový systém českých úředníků vyžádal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnanci

zaměstnanci | Foto: Jan Rosenauer

Státní zaměstnance totiž podle zákona čeká nejen řada povinností, ale také výhody v podobě delší dovolené či pětiměsíčního odstupného. Úředníci ale za to státu budou muset slíbit věrnost. Občanům pak má služební zákon zajistit úředníky profesionální a nezávislé.

Předtím, než senátoři odklad platnosti zákona posvětili, podrobili vládu ostré kritice. "Odložení o rok je také z důvodu, že tato vláda není připravena fakticky provést tuto strukturální změnu," myslí si například nezávislá senátorka Jitka Seitlová.

"Máme tak mizernou státní správu, že je možno ji srovnávat opravdu se zeměmi ... a já je tady radši ani nebudu jmenovat!" hřímal v jednacím sále Edvard Outrata, který vede unionistické a nezávislé senátory.

Odborový předák Milan Štěch odklad podpořil jen proto, že prioritu vidí v rozšíření platového tarifního systému z 12 tříd na 16. Na zvýšení tarifů by ale nebylo, kdyby se do státní správy musely investovat peníze už od ledna, jak původně služební zákon předpokládal.

"Uvědomuji si, že prostě těch peněz víc nebude a že by se potom mohlo stát, že bude zaveden šestnácti třídní tarifní systém a bude zaveden tak, že bude od začátku deformován nedostatkem zdrojů."

Proti návrhu ministra Škromacha na roční odklad platnosti služebního zákona hlasovali především senátoři ODS.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme