Senát umožnil přijetí novely energetického zákona, normou se nezabýval

Senátoři dnes umožnili přijetí rozsáhlé novely energetického zákona, rozhodli se, že se předlohou nebudou zabývat. Normu, podle níž si třeba budou moci lidé naistalovat střešní fotovoltaické elektrárny bez licence, dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.Ten může zákon buď podepsat, nebo vrátit k novému projednání poslancům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely na domě Ericha Kirschbauma

Solární panely na domě Ericha Kirschbauma | Foto: Klára Stejskalová

Novela energetického zákona má umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowattů, třeba na rodinných domech. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Novela také mění způsob platby poplatku na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Nově už se nemá určovat podle spotřeby elektřiny, ale podle kapacity hlavního jističe odběratelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři bez projednání poslali novelu energetického zákona k podpisu prezidentovi. O dopadech zákona mluvil v ČRo analytik společnosti J&T Michal Šnobr

„Právě platba za kapacitu jističe je nejzásadnější věc, která výrazně změní dosavadní fungování na trhu s elektřinou, respektive změní velmi pravděpodobně i chování domácností vůči svým účtům za elektřinu do budoucnosti. Změna bude postupná,“ upozornil analytik společnosti J&T a odborník na energetiku Michal Šnobr.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD bude mít norma pozitivní vliv na postavení českého průmyslu vůči zahraniční konkurenci.

„Dopady na zákazníky s nízkou spotřebou elektřiny jsou eliminovány opatřeními, které obsahuje návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. To znamená, že platby na podporu obnovitelných zdrojů ani v budoucnu nemůžou překročit jejich dosavadní výši,“ doplnil.

Podle některých senátorů ale návrh obsahuje formální chyby a nebyl čas na to je opravit. Jaroslav Kubera z ODS proto navrhl, aby se Senát energetickým zákonem vůbec nezabýval.

„Zákon je velmi problematický, v Poslanecké sněmovně ho projednávalo šest výborů, bylo tam přes 300 pozměňovacích návrhů. Ten návrh je velmi nepřehledný, je to čtyřiadvacátá novela,“ upozornil.

Ve sněmovně novela prošla nejtěsnější většinou, hlasovalo pro ni 86 poslanců, což bylo přesně tolik hlasů, kolik bylo potřeba. Podle očekávání ji podpořila vládní koalice, opozice se převážně zdržela.

Proti novele protestoval při sněmovním projednávání především Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle něj zákon přináší řadu problémů. Nejsou prý hlavně dostatečně vyčísleny dopady zákona.

Také analytik Michal Šnobr upozornil, že v tomto okamžiku není zcela jasné, jaké změny energetický zákon přinese. „Dotýká se mnoha oblastí a budou na něj navazovat změny dalších zákonů,“ uvedl.

Energetický zákon - novela | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme