Senát umožnil rozpuštění Poslanecké sněmovny

Členové horní komory českého parlamentu dnes rozhodli o tom, že už na podzim skončí pro členy dolní komory současné volební období. Senátoři přijali návrh ústavního zákona, který zkracuje funkční období současným poslancům. Tím se zajišťuje cesta k předčasným volbám, které by podle dohody hlavních politických stran měly být na začátku října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cedule na budově Senátu | Foto: Marián Vojtek

Jednorázovým ústavním zákonem se Občanská demokratická strana, Česká strana sociálně demokratická a Strana zelených rozhodly řešit krizi po pádu vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Prezident republiky nemá možnost tento zákon vetovat. Předčasné volby budou nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října. Pro se vyslovilo 56 senátorů ze 71 přítomných, k přijetí stačil souhlas 43.

Proti bylo 8 zákonodárců, mezi nimi jako jediný člen klubu ODS Tomáš Töpfer.: "Tento zákon sice zkrátí volební období, ale vůbec nezaručuje příští volební pat. Senátní návrh zákona leží ve sněmovně a řešil by tuto situaci komfortně a ústavně. Bohužel nebyl sněmovnou projednaný."

Řada senátorů by si cestu k předčasným volbám představovala jako dlouhodobější řešení podobných situací namísto jednorázového zákona. Je mezi nimi i předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. "Je nejenom mimoústavní, ale i velmi nepraktický, protože po předčasných volbách může dojít k přesně stejné patové situaci, jaká je teď v Poslanecké sněmovně."

Podporu návrhu ústavního zákona, který zkracuje funkční období současným poslancům, nedává ani místopředseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL): "Řada kolegyň a kolegů s ní má problém. Jejich názory jsou ale mocně ovlivňovány vedením obou největších politických stran."

Petr Pithart už dřív řekl, že uvažuje o podání ústavní stížnosti proti tomuto postupu. Na tuto možnost by podle něj mohlo dojít v momentě, kdy se najde potřebných sedmnáct senátorů, kteří se ke stížnosti připojí.

Senátor Jiří Žák (ODS) se vyslovil pro tento jednorázový zákon: "Poslanci se rozhodli, že dál nechtějí vykonávat svůj mandát a chtějí ho vrátit lidu, tedy nejvyššímu suverénu, odpovídá článku jedna Ústavy. To nahrává tomu, že lze udělat nepřímou novelizaci ústavního zákona ústavní většinou jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu."

Senátorský klub sociální demokracie už předem oznámil své pro. Radiožurnálu to potvrdil jeho předseda Petr Vícha (ČSSD): "Vzhledem k celkové politické situaci je třeba ukončit nestabilitu, přestože jsou v novele o zkrácení volebního období některé právní vady."

Ve stejném duchu se v Ranním interview Radiožurnálu vyjádřila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdušková (ČSSD). Její odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

O zkrácení současného volebního období pak mluvil v poledních Ozvěnách dne předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. I jeho názor jsme pro vás zaznamenali v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Někteří senátoři mají výhrady vůči zákonu o rozpuštění sněmovny
Sněmovna otevřela cestu k předčasným volbám
Poslanci rozhodnou o zkrácení funkčního období sněmovny
Sněmovna je krok od schválení předčasných voleb
Sněmovna v prvním kole podpořila zákon o předčasných volbách
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme