Senát upraví pravidla pro odvody z hazardu, hlasovat má ve čtvrtek

Senát vrátí sněmovně změnu pravidel zdanění hazardu. Do předlohy zpátky zanese místní poplatky za loterijní terminály a výherní automaty a změní způsob rozdělování výtěžku z hazardu. Po jednání senátních výborů to řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha s tím, že o normě má Senát hlasovat až zítra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automat

Výherní automat | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Naše novela bude taková, že hazard nebude již rozdělovat žádné finanční prostředky, a jsem velmi rád, že dnes na jednání výboru pro veřejnou správu přišli i zástupci loterijních společností a sami řekli, že oni nechtějí být ti, kteří tyto prostředky rozdělují. Jsou si vědomi, že v minulosti došlo k několika nesprávným rozdělením,“ uvedl Vícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Zuzany Filípkové o odvodech z hazardu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Změna má nahradit sněmovnou schválené rozdělení odvodu z loterií rovným dílem mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely.

Podle nových pravidel má jít třetina odvodů z loterií obcím. Za hrací automat by obce inkasovaly poplatek ve výši 55 korun denně, tedy 20 075 korun ročně. Získaly by také čtyři pětiny odvodů z výherních automatů. Dohromady by podle odhadu ministerstva financí tak měly dostat šest miliard korun ročně.

Zbytek bude příjmem státu. Výtěžek by pak měl jít hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. Zákon by to ale neurčoval.

Obavy neziskových organizací

Neziskové organizace se tedy bojí, že v příštím roce nemají z loterijního sektoru garantované žádné prostředky.

„Znamená to, ž neziskový sektor je opravdu existenčně ohrožen. On zaměstnává přibližně 10 tisíc zaměstnanců, a jestliže nedostanou neziskové organizace finanční prostředky, tak hrozí propouštění těchto lidí. Bude to další náklad na stát a my vůbec nerozumíme tomu, proč stát, politici se chtějí ubírat touto cestou,“ říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Václav Krása.

Iniciativa SOS neziskovky se dnes obrátila na senátory s výzvou ponechat dočasně neziskovým organizacím prostředky od loterijního sektoru, dokud nebude jiné přehledné a fungující řešení.

Martin Drtina, Zuzana Filípková, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme