Senát ušetří na autech, cestovném i poradenských službách

Vláda uložila horní komoře parlamentu zmrazit ve výdajích 13 a půl milionu korun. Spolu s požadavkem předchozího kabinetu tak senátoři musejí za letošní rok seškrtat celkem 24 milionů. Jak vyplynulo z jednání hospodářského výboru senátu, šetřit se má zejména na provozních nákladech včetně poradenských služeb a cestovném.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

Senát kvůli požadovaným škrtům ve státním rozpočtu mimo jiné odloží obměnu vozového parku za dva miliony korun. Dalších 450 tisíc korun chce ušetřit u zakázek na dodávky informačních technologií.

„Budeme hledat cestu zejména v provozních úsporách. Navrhovaná opatření jsou pro Senát únosná. Není to první rozpočtová změna. My jsme už nějakou částku schválili a teď jde o navýšení zhruba o tři miliony,“ uvedl na Rádiu Česko místopředseda výboru, sociální demokrat Karel Korytář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát musí uspořit 13,5 milionu korun. Příspěvek Milady Richterové a rozhovor s předsedou senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jana Hajdu.

S tím, že se ani senátorům otázka šetření v tomto a v příštím roce nevyhne, počítá také Jiří Střítezský z ODS. I on předpokládá, že úspory zasáhnou především provozní náklady horní komory parlamentu.

"To znamená, že se seškrtají určité služební cesty, určité náklady, které nejsou tak nutné k tomu, aby mohl Senát dále fungovat. Ovšem mám strach, že to není poslední jednání o úsporách. Příští rok mohou přijít drastičtější opatření,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Senátu Přemysl Sobotka o omezování výdajů

Senátoři z hospodářského výboru vyhodnotili také čerpání rozpočtu za letošní první pololetí. Zabývali se i první zprávou o chystaném rozpočtu na rok příští. V něm už se má projevit také chystané pětiprocentní snížení platů zákonodárců.

Jak na Rádiu Česko uvedl senátor za ČSSD Jan Hajda, který předsedá výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, senátoři napříč politickým spektrem dnes při hlasování toto snížení podpořili.

„Bereme to jako realitu. Jen připomenu, že v letošním roce se oproti roku 2009 senátorům snížily mzdy o 4 procenta. A když se příští rok sníží o dalších 5 procent, tak proti roku 2009 se sníží platy senátorů o 9 procent,“ dodal.

Sobotka: v příštím roce už krátit nelze

„My jsme ty peníze našli i při 200 zaměstnancích a 81 senátorech. Krácení se týká investic, zastavíme nebo přibrzdíme také rekonstrukční práce, opravy, údržbu,“ jmenuje opatření předseda Senátu Přemysl Sobotka.

„V této chvíli jsme splnili úkol, který nám dala vláda, peníze máme ušetřené. Další úspory by ale byly na hranici,“ varuje. Kdyby byl rozpočet krácen i v příštím roce, ohrozilo by to podle Sobotky samu existenci Senátu.

Martin Křížek, Milada Richterová, Katka Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme