‚Je třeba mít jasné plány.“ Ústavní komise Senátu bude 19. října jednat o zdravotním stavu prezidenta

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta se příští úterý 19. října sejde senátní ústavní komise. Na twitteru to napsal senátor a předseda komise Zdeněk Hraba z hnutí STAN. Podle něj si senátoři mají ujasnit, jak budou dál postupovat a jak by vykonávali pravomoci prezidenta, pokud by pokračovaly jeho zdravotní problémy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu

schůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je potřeba mít už jasné plány. Zda se sejde Senát, zda bude iniciovat aktivaci článku 66 ze zdravotních důvodů, anebo ne. Zda se třeba nenechá ten první krok na nové sněmovně,“ řekl Radiožurnálu senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Že je prezidentův stav stabilizován, neříká nic o tom, zda je způsobilý k výkonu úřadu, tvrdí Vystrčil

Číst článek

Ústavní komise Senátu se kvůli zdravotnímu stavu prezidenta sejde v krátké době už potřetí. Jednala o něm i v červnu a v červenci. Ani v jednom případě nedoporučila, aby horní komora jednala o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad.

Ústava umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, jestliže se sněmovna a Senát usnesou na tom, že hlava státu nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. V takovém případě prezidentské pravomoci hlavy státu přejdou na předsedu vlády a předsedu sněmovny. Jeho pravomoci přebere předseda Senátu, pokud je Poslanecká sněmovna rozpuštěna.

Prezident byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen v neděli po poledni z lánského zámku. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že jeho stav je stabilizovaný. 

„Pan prezident Miloš Zeman je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK) a ÚVN, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči,“ napsala Zinke.

cen, František Zajíc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme