Senát vrací do sněmovny novelu, která řeší nájemné po skončení deregulace

Přechod nájmu na dědice na omezenou dobu nebo povinnost hlásit majiteli bytu počet lidí, kteří v něm žijí, jsou změny, které má přinést novela občanského zákoníku. Předlohu se změnami odsouhlasili senátoři. Do novely například doplnili, aby soud sám určil termín, od kterého má nájemník nebo majitel doplatit nájem v případě, kdy obě strany sporu skončí u soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského je předloha vyvážená tak, aby žádnou ze stran nezvýhodňovala.

„Domníváme se, že tak, jak je tato novela připravena, představuje vyvážený nástroj, který nezvýhodňuje ani majitele, ani nájemce,“ řekl Kamil Jankovský.

V případě sporu mezi nájemníkem a majitelem bytu bude o termínu zvýšení nájmu rozhodovat soud. Senátoři navrhli upravit novelu občanského zákoníku tak, aby po skončení deregulace nájemného bylo na soudech, odkdy se začne v jednotlivých případech počítat vyšší nájemné.

Podle Jiřiny Rippelové z ČSSD tak chtějí senátoři předejít nepřiměřenému navyšování dluhů na nájemném, které by v případě víceletých soudních sporů výrazně rostlo.

Kamil Jankovský (Věci veřejné) - ministr pro místní rozvoj | Foto: Tomáš Adamec

„Novelizovaná úprava, kterou jsme přijali, spočívá v tom, že když se nedohodne pronajímatel s nájemcem, může se nájemce obrátit na soud, který rozhodne ne ke dni podání návrhu, ale bude záležet na úvaze soudu. Takže to může být například až ke dni nabytí právní moci rozsudku. To znamená, že tam nemůže dojít k tomu, že se nájemce bude tři roky soudit a za tři roky bude muset doplatit nájem,“ řekla Jiřina Rippelová.

Podle senátora ODS Jaroslava Kubery mohou soudní spory trvat i roky a řada rodin by se tak mohla dostat do finančních problémů.

„Soudní procesy mohou trvat dlouho a kdyby nájemce prohrál, tak mu může naběhnout poměrně vysoká částka, kterou by musel doplatit, a to by některé rodiny mohlo dostat do problémů. Soud může rozhodnout nejdříve k datu podání žádosti, ale nic mu nebrání, aby rozhodl například den den, kdy tu věc projednává, aby tu minulost nechal být a rozhodl teprve od toho data, aby nenastávaly na obou stranách nějaké prodlevy,“ vysvětlil Jaroslav Kubera.

Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme