Senát vrátil Sněmovně zákon o ocenění účastníků národního boje

Zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 2 500 korun by měli dostávat lidé, které pronásledoval komunistický režim, a kteří proti němu bojovali. Částka má být kompenzací za to, že dotyční ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, vnitrostátní veřejnou dopravu a další výhody. Příslušný návrh zákona počítá také s odškodněním pro odbojáře z první i druhé světové války a pozůstalých po nich. Předlohu dnes bez zásadních výhrad projednal Senát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli některým drobným chybám ale teď o předloze musí ještě jednou hlasovat poslanci. Horní komora Parlamentu dnes mimo jiné stanovila minimální měsíční částku 200 korun, na kterou odbojáři, respektive pozůstalí po nich, budou mít nárok. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil senátor a nestraník Zdeněk Bárta:

"Když jsme vypočítali, kolik by dostávali sirotci či vdovy po osobách, které zahynuly třeba během Pražského povstání, vyšlo nám, že by to mohlo v některých případech být kolem 25 korun. Zdálo se nám naprosto nedůstojné, abychom k 60. výročí konce 2. světové války někomu přidali 20 korun, tak jsme stanovili pevnou částku."

Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme