Senát vrátil Sněmovně zákon o ocenění účastníků národního boje

Zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 2 500 korun by měli dostávat lidé, které pronásledoval komunistický režim, a kteří proti němu bojovali. Částka má být kompenzací za to, že dotyční ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, vnitrostátní veřejnou dopravu a další výhody. Příslušný návrh zákona počítá také s odškodněním pro odbojáře z první i druhé světové války a pozůstalých po nich. Předlohu dnes bez zásadních výhrad projednal Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli některým drobným chybám ale teď o předloze musí ještě jednou hlasovat poslanci. Horní komora Parlamentu dnes mimo jiné stanovila minimální měsíční částku 200 korun, na kterou odbojáři, respektive pozůstalí po nich, budou mít nárok. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil senátor a nestraník Zdeněk Bárta:

"Když jsme vypočítali, kolik by dostávali sirotci či vdovy po osobách, které zahynuly třeba během Pražského povstání, vyšlo nám, že by to mohlo v některých případech být kolem 25 korun. Zdálo se nám naprosto nedůstojné, abychom k 60. výročí konce 2. světové války někomu přidali 20 korun, tak jsme stanovili pevnou částku."

Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme