Senát vrátil zákon o finanční kontrole veřejné správy

Senát dnes zamítl vládní návrh zákona, který upravuje práva a povinnosti k zajištění finanční kontroly ve veřejné správě České republiky. Senát dospěl k názoru, že ustanovení normy jsou nejasná, vágní a zneužitelná. Předlohu musí znovu posoudit Poslanecká sněmovna; ta ale může rozhodnutí senátorů přehlasovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh zákona v souladu s legislativou Evropské unie předpokládá zavedení kontroly hospodaření s penězi ze státního rozpočtu a peněz přicházejících ze zahraničí. Horní komora ovšem usoudila, že by zákon ve sněmovním znění byl nefunkční. Senátorka ODA Jitka Seitlová ho v té souvislosti označila za "hezkou deklarativní legislativní virtualitu".

Pro vrácení návrhu zákona hlasovalo 31 z 59 přítomných senátorů, proti bylo 18. O zamítnutí předlohy rozhodly především hlasy ODS, ODA a unionistů. Podle senátora KDU-ČSL Stanislava Bělehrádka bude zavedení návrhu zákona do praxe důležitým měřítkem pro rozhodování Evropské unie o tom, zda a kolik peněz poskytne ze svých fondů České republice. Návrh zákona vymezuje finanční kontrolu, stanovuje základní cíle finanční kontroly a její organizaci.

Předložený zákon chce zohlednit i záměr Vládního programu boje proti korupci tím, že zvýší ochranu veřejných prostředků při zajišťování úkolů veřejného zájmu. Návrh zákona upravuje třístupňový systém finanční kontroly, v němž roli gestora hraje ministerstvo financí. Ministr financí Pavel Mertlík předlohu již dříve označil za mimořádně potřebnou. Pokud poslanci verdikt horní komory přehlasují, předloha by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme