Senát označil Vrbětice za akt státního terorismu, vyzval k vypovězení česko-ruské smlouvy o přátelství

Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval ve středu současně vládu, aby vypověděla česko-ruskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vláda vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senát podle usnesení, které podpořilo 67 ze 72 přítomných senátorů, označil útok ve Vrběticích v roce 2014 „za akt státního terorismu vůči jednomu státu EU, a tím i za akt terorismu vůči celé EU“.

Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít „všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje“.

Ministr Kulhánek dal velvyslanci Ruska ultimátum. Požaduje návrat Čechů na ambasádu v Moskvě

Číst článek

Senát podpořil dosavadní vypovězení 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří byli identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb. Následný krok režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který na oplátku vypověděl z Moskvy 20 českých diplomatů, označili senátoři za eskalaci napětí.

Zákonodárci po čtyřhodinové debatě požádali vládu o to, aby o útoku zveřejnila informace, které nepodléhají režimu utajení a tím v maximální míře zabránila šíření dezinformací.

Senát také doporučil vládě, podobně jako v úterý Poslanecká sněmovna, aby neoslovovala žádným způsobem ruské zájemce v souvislosti s přípravou stavby jaderné elektrárny nebo jiných prvků kritické infrastruktury.

Po Ruské federaci by vláda měla podle Senátu vyžadovat finanční náhradu a odškodnění za oběti, materiální škody a likvidační práce po útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme