Zahraniční výbor Senátu se usnesl, že prezident Zeman není schopen vykonávat funkci

Miloš Zeman není podle senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat příští týden. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle Ústavy potvrdit Poslanecká sněmovna. Novinářům to ve středu řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na snímku z 8. května, kdy na pražském Vítkově zúčastnil pietního aktu u příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V 45stránkové analýze, kterou zpracoval právě senátor Fischer, se píše například to, že se Miloš Zeman neorientuje v prostoru a čase, nedokáže vyhodnotit priority, nerozlišuje utajované informace. Zpráva vychází z prezidentových veřejných výroků ke kauze Vrbětice.

Zemanův projev k Vrběticím byl proti zájmům Česka, myslí si podle průzkumu polovina Čechů

Číst článek

„Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl předseda výboru, podle něhož prezident svým chování ohrožuje bezpečnost České republiky, její zahraniční vztahy i jednotlivé ústavní činitele.

Zpráva se opírá o článek 66 Ústavy, který definuje mechanismy odvolání hlavy státu. Prezidentovo odvolání by musel schválit Senát i Poslanecká sněmovna.

„Zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku – rozvracení republiky,“ reagoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zahraniční výbor Senátu analyzoval jednání prezidenta Zemana v kauze Vrbětice. Ve zprávě se píše například to, že Miloš Zeman není schopen se orientovat v prostoru a čase a tak NENÍ SCHOPEN VYKONÁVAT FUNKCI PREZIDENTA. @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

17:10 – 02. 06. 2021

21 134

Eva Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme