Senát zákon o dani z příjmů projednává

ODS v senátu prohrála s vládní koalicí boj o daňovou novelu. Senát dostal novelu o daních z příjmů v jiném znění, než ji schválila sněmovna. Právě toho se Topolánkovi senátoři, kteří jsou zásadně proti Špidlově reformě veřejných financí, snažili využít a pokusili se zákon vyřadit z programu schůze. Pomoci jim k tomu měly i senátní výbory, které odmítnutí daňové novely navrhly. Koaliční zákonodárci ale opozici přehlasovali. Prosadili předlohu projednat a opravit chybu sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci v ustanovení o odpisu nájmu u osobního automobilu zaměnili slůvka je a není. Lidovecký senátor Milan Šimonovský občanské demokraty, kteří proto zákon napadli, varoval: "Senát se pasuje tímto výkladem do role ústavního soudu." Předseda ODS a místopředseda senátu Mirek Topolánek okamžitě Šimonovskému s nadsázkou oponoval. "Já myslím, že je trochu rozdíl mezi větou je povolen trest smrti a není povolen trest smrti."

Předsedkyně nezávislých senátorů Helena Rögnerová Radiožurnálu řekla, že jedinou možností senátorů je obrátit se na Ústavní soud. "To se stalo už poněkolikáté, ale ta situace je tentokrát jiná, protože včera přišel dopis předsedy poslanecké sněmovny, který ručí svým podpisem za tu verzi, kterou obdržel senát, tudíž senátu už nezbývá posuzovat práci poslanecké sněmovny, jedině mu zbývá zabývat se na Ústavní soud."

Vyřadit daňovou normu navrhl spolu s hospodářským výborem i integrační výbor senátu, který vede nestraník Jiří Skalický. Ten reagoval na vyjádření šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka, který zákon s chybným zněním svou autoritou posvětil. "Jestliže něco poškozuje prestiž českého parlamentu, tak jsou to tyto praktiky. Nicméně soudím, že nám vzhlelem k tomuto stanovisku nezbývá nic jiného než fakticky souhlasit s marným uplynutím lhůty anebo tisk projednat." Senát daně z příjmů projedná příští středu.

U ostatních zákonů je velká naděje, že vše půjde opravdu hladce. Z jedenácti norem má senát výhrady pouze ke třem. Senátní výbory navrhují ještě upravit novelu o účetnictví a pojistném. V rámci reformy se má od ledna příštího roku prodlužovat věková hranice pro odchod do penze a o 1500 korun se má snížit maximální výše státního příspěvku na stavební spoření. Vláda chce s pomocí reformních zákonů zpomalit narůstající zadlužování státu. Předsedkyně nezávislých senátorů Helena Rögnerová Radiožurnálu řekla, že se se svými kolegy staví k balíku reformních zákonů víceméně kladně. Určité výhrady ale nezávislí senátoři mají. "V zásadě reformu jako balík podpoříme, ale ne bezvýhradně. V některých zákonech a to se týká tohoto zákona, zákona o účetnictví a možná pojištění budeme chtít úpravy, aby ten zákon byl přijatelný pro praxi."

Odbory se zřejmě i s vědomím pravděpodobného neúspěchu pokusí prosadit své požadavky: nesnižovat nemocenské dávky v prvních třech dnech nemoci, podpořit růst nemocenské nebo nezvyšovat věk pro odchod do penze.

Šéf Českomoravských odborových svazů Milan Štěch ale vzhledem k síle stran vládní koalice v Senátu a dosavadnímu jednání v jeho výborech nepředpokládá, že s navrhovanými úpravami příliš uspěje. "Třeba snižování nemocenské v období prvních 3 dnů je plošný trest, který vůbec neřeší, že někteří lidé nemocenské dávky zneužívají, oni je spíš zneužívají tím, že dlouho marodí. Otázka je, jaká bude kázeň a jestli budou senátoři ochotní upřednostnit logické řešení, nebo jestli budou senátoři ochotni dodržet stranickou kázeň."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme