Senát: Zákonodárci by měli platit jízdné v MHD

Poslanci a senátoři si možná budou muset kupovat jízdenky v městské hromadné dopravě. Zatím mají MHD zadarmo. Zrušení této výhody schválil Senát. Jde přitom o jednu z mála drobnějších změn, se kterou se novela zákona o omezení náhrad a dalších výhod zákonodárců vrací ze Senátu zpět k novému hlasování do Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj přijíždí | Foto: Jan Rosenauer

Původní seškrtání privilegií zákonodárců - tak jak ho sepsal šéf lidovců Miroslav Kalousek - bylo daleko širší. Týkalo se například bezplatných vnitrostátních letenek a diet při zahraničních cestách. Nakonec ale poslanci předlohu skoro celou seškrtali.

Proč teď senátoři neměli odvahu zrušení většiny výhod zákonodárců do novely vrátit, zdůvodnil Radiožurnálu předseda ústavně právního výboru Senátu Jaroslav Kubera z ODS: "Určitě to není konec návrhu zákona o platech ústavních činitelů. Vláda, pokud vím, má od Poslanecké sněmovny úkol připravit nový návrh. A proto jsme nechtěli zasahovat do zákona více, než je nutné, a teď dělat nějaké zásadní změny, které by mohly vést k tomu, že jak je zvykem, by Sněmovna Senát přehlasovala. To nebylo smyslem té úpravy."

Zrušení bezplatné místní hromadné dopravy by ale podle senátorů mělo být kompenzováno zvýšením cestovních náhrad o 15 procent, a to podle vzdálenosti místa bydliště nebo poslanecké kanceláře od sídla komor.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme