Senát zamítl novelu zákona o ochraně ovzduší

Vedení měst by podle senátorů neměla rozhodovat o tom, do kterých lokalit nevpustí automobily, které překračují emisní limity. Senátoři poslali dolní komoře návrh zákona o ochraně ovzduší zpátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Diskuze k novele zákona o ochraně ovzduší trvala zhruba hodinu. Senátoři napříč politickými stranami o ní mluvili jako o nekoncepční s tím, že městům sice dá pravomoc, aby omezila dopravu například v hustě obydlených zónách, ale už neřeší důsledky pro obyvatele, kteří jezdí staršími vozy.

„Proč vždy kvůli tomu, že je několik tisíc starých aut, má několik stovek tisíc aut platit za zelenou známku,“ vysvětluje velký odpůrce novely, senátor ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Podobně mluvili i senátoři ČSSD, například Vladimír Dryml: „Opět se zde objevuje další právní paskvil. Velmi silný, chránící se jakýmsi štítem pečujícím o blaho našeho zdraví a našich obyvatel.“

Návrh, který připravila trojice poslanců z Moravskoslezského kraje, měl zlepšit kvalitu ovzduší hlavně v období smogové situace.

Automobilová doprava by se v takovém případě mohla přesunout z center měst na obchvaty a některé úseky dálnic. Jejich zpoplatnění by pro tato auta neplatilo. Radnice by pak mohly samy rozhodnout, na která místa v jejich městě by neměla jezdit starší, neekologická auta, která emisní limity překračují.

Návrh našel v senátu podporu pouze dvou senátorů a vrací se tak do sněmovny.

Václava Marešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme