Senát zamítl první část zdravotní reformy

Senát, ve kterém má většinu ČSSD, zamítl úvodní novelu ke zdravotnické reformě. Norma, která mimo jiné legalizuje možnost připlatit si za nadstandardní zdravotní péči a zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici ze šedesáti na sto korun za den, se vrátí do poslanecké sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Pro zamítnutí novely bylo 48 z přítomných 75 senátorů. Sociální demokraté v Senátu kritizovali především zavedení nadstandardů. Obávají se, že lidé s nižšími příjmy už na kvalitní zdravotní péči mít nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji svých stran k předloze mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Přemysl Sobotka, místopředseda senátu za ODS a senátor za ČSSD Vladimír Dryml

Ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger byl v Senátu doslova pod palbou kritiky více než pět hodin. Především lékaři v řadách opozičních senátorů mu na praktických a někdy velmi dramatických příkladech dokazovali, že zavedení nadstandardu postaví lékaře do neřešitelných situací. Ministr pak podstatu novely, stejně jako ve sněmovně, opakovaně vysvětloval:

„Nikdo si v našem zdravotnictví nemůže dovolit redukovat nebo zpoplatnit péči tak, aby byla někomu nedostupná.“

Leoš Heger ale s vysvětlováním nepochodil. Senátor ČSSD, lékař Vladimír Dryml, ho dokonce označil za Koniáše Českého zdravotnictví:

„Stejně jako pan ministr se snažil spálit všechno, co církev považovala za nebezpečí. Bez ohledu na to, jestli to je dobré a prospěšné pro tuto zemi.“

Exministryně zdravotnictví senátorka ODS s tímto výsledkem hlasování počítala, čekala ale, jak řekla radiožurnálu, kultivovanější debatu:

„Strávit celý den nad tímto zákonem. Kdyby se mluvilo alespoň fakticky, ale když se mluvilo o tom, že ve standardu bude přikládání pijavic, tak to skutečně nebyla diskuze věcná.“

ČSSD připravuje ústavní stížnost

I když Senát zavedení nadstandardů zamítl, sněmovna ho přehlasuje. Pokud nakonec zákon podepíše prezident republiky, chce podat ČSSD stížnost k Ústavnímu soudu.

Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach Radiožurnálu potvrdil, že jeho strana už stížnost sepisuje:

„Ústavní stížnost se již připravuje, abychom ji mohli ve chvíli, kdy ten zákon vyjde ve sbírce, podat.“

„Tento zákon jde jasně proti principům české Ústavy a Listině práv a svobod. Ústavnímu soudu navrhneme zrušení tohoto zákona a v případě, že vyhrajeme volby, dojde ke zrušení těch částí zákona, které tady v poslanecké sněmovně pravice válcuje proti vůli většiny občanů,“ říká senátor Dryml.

„S předlohou se vůbec neloučím, jen jsem v daném okamžiku legislativního procesu zjistil, že levicové složení senátu dosáhlo toho, že zde byl zákon zamítnut. Pevně doufám, že vládní koalice udrží svůj počet, senátní veto bude přehlasováno a zákon bude uveden v život,“ uvádí Přemysl Sobotka, místopředseda senátu za ODS.

Podle něj je zákon dobrý proto, že v dané ekonomické situaci udrží zdravotnictví péči pro pacienty.

„Podle mého názoru je vše motivováno jediným kritériem a to je ušetřit na zdraví lidí za každou cenu. Reforma má přinést zcela zásadní změnu, a to, že si připlatíme za lepší péči. Jenže nikdo ještě neřekl, co bude standardem a co nadstandardem a i ministr se v tom trochu plácá,“ oponuje Dryml.

„Jakou péči by měl pacient dostat podle mého názoru rozhoduje jeho zdravotní stav a lze těžko připustit, aby o této léčbě rozhodoval stav jeho konta,“ dodává Dryml.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme