Senát zamítl sněmovní návrh na omezení imunity, má vlastní přísnější variantu

Zákonodárci zatím o svou imunitu nepřijdou. Návrh poslanců na její omezení totiž senátoři smetli ze stolu. Argumentovali tím, že mají na stole ještě jednu, daleko přísnější, vlastní variantu seškrtání své beztrestnosti. Tu ale dnes teprve poslali k podrobnému projednání ve výborech horní parlamentní komory. Zamítnutá poslanecká verze měla zrušit takzvanou doživotní imunitu pro konkrétní kauzy. Druhý, přísnější návrh z dílny senátorů ODS, slibuje zachovat jen imunitu zákonodárců pro jejich projevy na půdě parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno ze sídel Senátu - Kolovratský palác

Jedno ze sídel Senátu - Kolovratský palác | Foto: Marián Vojtek

Poslanci navrhovali zrušit prakticky jen takzvanou doživotní imunitu pro konkrétní kauzy. Většina senátorů se ale dnes postavila proti. Hlavně kvůli tomu, že mají na stole ještě jednu, přísnější variantu omezení imunity. Konkurenční návrh sepsali senátoři za ODS a imunitu chtějí zachovat jen pro projevy zákonodárců na půdě parlamentu.

"Odebírá se jakákoliv imunita přestupková, trestní a tak dále. Dostáváme se pouze do imunity slovních projevů. Došli jsme k tomuto návrhu z jednoduchého důvodu. Pokud by, a to si samozřejmě nepřeji, se zde dostala k moci síla, která by měla zájem skončit s parlamentní demokracií, tak nám žádná imunita stejně nepomůže," řekl o návrhu senátorů ODS předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Někteří senátoři jsou ale k takto radikální změně skeptičtí. Právě proto požadovali mírnější poslaneckou verzi schválit a současně v debatách o druhém přísnějším senátorském návrhu pokračovat, ale neuspěli. "Kolegové, kteří navrhují něco jiného, tak jsou pouze alibisty, protože teď to padá pod stůl a nový návrh už nikdy neprojde," tvrdí odcházející bezpartijní senátorka Helena Rögnerová.

Řada senátorů naopak věří, že radikální seškrtání imunity projde. I proto mírnější poslaneckou verzi zamítli. "Ten návrh byl polovičatý. To je jako, když máte napůl těhotnou ženu," říká například Jiří Šneberger z ODS.

Slibované seškrtání imunity má ale i svá úskalí. Na rizika navrhované novely upozorňuje například senátor Jiří Stodůlka z KDU-ČSL: "Tam se může docela dobře stát, že nebudou orgány činné v trestném řízení čekat na rozhodnutí parlamentu a poslance či senátora vezmou do vazby hned po spáchání údajného trestného činu. To je už na hraně ochrany parlamentarismu. Zvláště v současné době, kdy je Poslanecká sněmovna sto ku stu. Pokud zavřete jednoho nebo dva poslance, tak je to poměrně závažné téma."

Osud nejnovějšího senátního návrhu na omezení imunity je v tuto chvíli nejasný.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme