Senát zřejmě odmítne změny v důchodovém pojištění

Senát dnes posoudí návrh na zvýšení soudních poplatků a také takzvanou malou důchodovou reformu. Ústavní soud v ní nařídil posílit zásluhovost systému důchodového pojištění – kdo více vydělával, měl by mít poměrně vyšší penzi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky

Valdštejnský palác je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Od zdražení soudních poplatků si vláda slibuje snížení počtu zbytečných žalob a počítá s tím, že příjmy státu ze soudních poplatků by měly díky novele ročně vzrůst o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun.

Zvýšení soudních poplatků ale může pro řadu lidí zhoršit dostupnost spravedlnosti, upozorňuje stínový ministr spravedlnosti z ČSSD a senátor Jiří Dienstbier s tím, že senátoři sociální demokracie dnes takový návrh určitě nepodpoří.

„ Domnívám se, že není možné omezovat lidi v jejich Ústavou garantovaném právu na spravedlivý proces, na právní ochranu a z tohoto důvodu by měl být zákon zamítnut tak, aby nebyla poškozována ustavní práva občanů České republiky,“ řekl k poslanci schválené předloze Dienstbier.

Horní komora parlamentu stejně tak zřejmě nepustí dál navrhované změny v důchodovém pojištění. Senátoři sociální demokracie navrhnou vlastní úpravu, nelíbí se jim totiž například další výrazné zvyšování důchodového věku.

„ Zachováváme systém, ale zvyšujeme základní výměru z devíti na deset a tím pádem by mělo dojít k tomu, že nedojde k poklesu 70 procent důchodců, kteří budou odcházet do důchodu s průměrným a podprůměrným důchodem. Dojde k mírnému navýšení oproti návrhu deseti procent nejvyšších důchodů a dvaceti procent nejnižších důchodů,“ nelíbí se místopředsedovi Senátu za ČSSD Zdeňku Škromachovi.

Novela zákona o důchodovém pojištění vychází z výroku Ústavního soudu, podle kterého stát musí víc zohledňovat to, kolik peněz lidé na důchody odváděli. Těm, kdo platili víc, musí stát na penzích přidat. Podle ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek je třeba právě zvýšení věku pro odchod do důchodu nezbytným krokem.

„Po těch dlouhodobých úpravách, které přijala poslanecká sněmovna – samozřejmě je bude ještě projednávat Senát a musí je podepsat prezident republiky – ale jak byly schváleny poslaneckou sněmovnou vytvářejí předpoklady, že za 30, 40, 50 let bude český důchodový systém ve státním pilíři udržitelný,“ domnívá se Drábek.

Přitom Evropská komise v nejnovějším doporučení České republice radí zvyšovat hranici pro odchod do důchodu rychleji, než v současnosti plánuje vláda. Kabinet Petra Nečase chce ročně věk pro odchod do důchodu zvyšovat podle data narození o dva měsíce. Současní třicátníci by tak podle návrhu "velké" důchodové reformy, o níž jedná poslanecká sněmovna, měli do penze odcházet ve věku kolem 68 let. Děti, které se narodily v poslední dekádě, pak mohou do důchodu odcházet až v 70 letech.

Zbyněk Zykmund, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme