Senát zřejmě rozhodne o emisních povolenkách pro energetické firmy

Senátoři by dnes měli rozhodnout o tom, jestli dostanou energetické firmy emisní povolenky zdarma i po roce 2013. Zatímco ostatní firmy si je budou muset koupit, energetici by měli ušetřených zhruba 70 miliard korun vložit do ekologických technologií. Projekty by měli mít připravené už do konce roku 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ | Foto: Marián Vojtek

Odpůrci normy tvrdí, že to bude moci udělat jen ČEZ. Ostatní energetické společnosti prý takové projekty v zákonem stanovené lhůtě nestihnou připravit. Senátorský klub ČSSD chce proto prosadit některé změny.

"Budeme hlasovat pro to, aby tento zákon prošel, ovšem za podmínky, že se upraví termíny. Rok 2011 pro připravenost staveb se posune na rok 2013 pro všechny účastníky energetického trhu. Za těchto podmínek jsme ochotni tento zákon podpořit," řekl senátor za ČSSD Jan Hajda.

Podle odborníka na životní prostředí a senátora za ODS Bedřicha Moldana je termín 2011 v pořádku. "Co se týče ČEZu, tak přece jenom je určitá záruka, že ty peníze budou použity transparentně a je jistá naděje, že budou použity na ekologická opatření. Co se týče dalších firem, tak jsem byl informován, že to není tak, že by na to nikdo nebyl připraven, takže se zdá, že budou i jiné firmy, které budou schopny toho využít," řekl Moldan.

Zákon kritizují ekologická hnutí. Tvrdí, že je ušitý na míru firmě ČEZ. Ušetřené peníze by se podle nich měly raději použít na zateplování domů.

Související článek: České energetické firmy dostanou část emisních povolenek zdarma

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme