Senát zřejmě schválí omezení podpory energie z obnovitelných zdrojů

Stát nejspíš omezí podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ukončení příspěvku bude platit pro nové elektrárny, které ještě nejsou v provozu. Spotřebitelé by tak měli ušetřit. Novelu, která také stanovuje horní hranici stávající dotace na částce 495 korun ročně, dnes pravděpodobně schválí Senát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Součástí je i opatření, aby příjemci dotací museli povinně zveřejňovat své vlastníky. Podle místopředsedkyně senátu Miluše Horské z Klubu otevřené demokracie, KDU-ČSL a Nezávislých to senátoři pravděpodobně schválí:

„Myslím si, že budeme vzácně za jedno. Je to ewergreen, takže nárůst cen pro spotřebitele je to nejpodstatnější. Takže budu pro.“

Horní hranice příspěvku by měla být necelých 500 korun ročně a jeho příjemci by museli povinně zveřejňovat své vlastníky. Spotřebitelé by tak měli ušetřit. Součástí je také opatření, aby nové solární elektrárny nedostávaly dotaci vůbec. Podle senátora Jiřího Bise z ČSSD je taková změna nutná.

„Není tam podle mého názoru nic extra konfliktního. Je to snaha zastavit nárůst výdajů na obnovitelnou energii. Myslím, že taková přestávka po tom boomu je vhodná a že se k tomu můžeme za rok, za dva vrátit a říci, jak dál.“

Solární byznys (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Hrozba arbitráží

Omezení by se mělo promítnout i do snížení cen energie pro konečné spotřebitele. Hlavně kvůli tomu bude pro předlohu hlasovat šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera, i když má výhrady.

„Kdyby to bylo přirozenou cestou, bez dotací, tak ty technologie by si našla cestu. A teď to složitě řešíme. Budu rád, že občané budou platit o něco méně za energie. Ale je po třeba po pravdě dodat, že on bude doplácet státní rozpočet, a proto budou muset být zvýšené jiné daně.“

Opatření, aby příjemci dotací museli povinně zveřejňovat své vlastníky a solárníci dál platit solární daň. To se nelíbí majitelům fotovoltaiek. Podle Aliance pro energetickou soběstačnost navíc stát kvůli tomu riskuje i možné arbitráže. Návrh by mohl přezkoumávat Ústavní soud.

Solární elektrárny v Česku (2002 - 2013) | Foto: ČTK

Lucie Husárová 1, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme